Höjdmässigt är de samma.Jag röstade på liggande A4 eftersom det är närmast det jag mest föredrar: stående A5. Jag ogillar starkt stående A4!
Det här är en toppenlösning tycker jag. Jag har använt sådana vid ett par tillfällen och det har funkat utmärkt. Även om man redan har en skärm så kan båda användas parallellt genom att man har den ena innanför den andra utan att de är i vägen så att de stör.Angående vad en skärm bör innehålla så är jag partisk till skärmar som är äventyrsspecifika, snarare än fyllda med regelreferenser. På Nördhelg Norrtälje körde jag en Shadowdark-dungeon och hade med mig den här skärmen (som är A4-stående, den sämsta av varianter):
View attachment 28808
Jag tror att det är det format jag skulle föredra om jag hade möjlighet att välja.Jag röstade på liggande A4 eftersom det är närmast det jag mest föredrar: stående A5. Jag ogillar starkt stående A4!
Jag får nog revidera det jag skriver ovan en anings. Inför ett inlägg i tråden om bästa SL-skärm så gick jag igenom beståndet jag hade. Då sprang jag på skärmen till Dungeons & Dragons 4. Jag har inte använt den på flera år, och då var det inte ens till 4E utan till 5E, och den var inte ens bäst när det begav sig. Vad jag däremot slogs av var formatet. Den var i liggande A4 men med fyra paneler, en mer än de tre jag ovan angett som mitt föredragna antal. Och med det kom insikten att det var mycket bättre. Mer utrymme men utan att skärmen blir för stor på bordet.Liggande A4, tre paneler.