(korta anteckningar från en sömnlös natt)
Ockulta inslag. Äventyret kommer ha ett par (perifera) inslag av övernaturlighet. Boken kretsar inte kring dessa, utredningen med kriminella gäng och politiska konspirationer är i förgrunden, utan kan upptäckas av spelare som letar extra noggrant. Även detta är ju ett stänk och flik från megadungeons, med hemliga, nästintill oupptäckbara, rum.
Huvudstråket av ockultism kommer bestå i sanningen bakom staden - den existerar inte, den är ett bländverk. Under äventyret kommer spelarna kunna möta SLP:s som har insett detta och som alla uttrycker samma hopplösa fras: "Vem drömde oss?" (en parafras av Bertil Malmbergs dikt "Vem drömde mig? / Vem spelade mig? Vem sjöng min sångs tonart?"). Nystar man i detta kommer man komma till samma insikt - tänker att detta kommer innebära ett slut för kampanjen.
Ett annat ockult inslag är att en av de medborgare som kommer rymmas på äventyrets sidfötter heter "Betlehem Selam" och beskrivs som en "kaosmagiker som vill fly Leureve City".