Varulv Paris part trois - Le Runda 1

Jag tänker att bpda måste gå. Soldaterna deklarerar vi i förväg, medan man skickar sina härolder vart man vill utan att berätta i förväg
Aha!

Hur ska man tänka kring förflyttning av sin Härold? Vad är syftet?
 
Aha!

Hur ska man tänka kring förflyttning av sin Härold? Vad är syftet?
Det här var en bra fråga... Jag hade en tanke, men såg sen att den tanken blev korkad då det är mot soldat en rörde sig mot. Tänkte något i stil att försvara varandra från misstänkt hot när det börjar utkristalliseras vilka som är ulviga. Den tanken fick jag dock begrava när jag läste lite mer noga.
 
Härolden går dessutom inte till områden utan mot spelare
Just ja, mot en annan spelares soldat, närmare bestämt. Kan ju dock hamna på en obevakad ruta ändå på vägen.

Aha!

Hur ska man tänka kring förflyttning av sin Härold? Vad är syftet?
Härolderna är en muspekare för olika förmågor. Så nog bra om alla flyttar sina, så är det inte lika uppenbart vilka som har förmågor
 
Just ja, mot en annan spelares soldat, närmare bestämt. Kan ju dock hamna på en obevakad ruta ändå på vägen.


Härolderna är en muspekare för olika förmågor. Så nog bra om alla flyttar sina, så är det inte lika uppenbart vilka som har förmågor
Tack, men jag föstår fortfarande inte grejen med Härolderna. Vill du föklara igen, tack!
 
Jag följer instruktionerna, men är det inye bra att tänka litegrann kring vem som är lämplig att flytta sin härold mot? Dvs kan VJVS hjälpa oss att fatta beslut i brädspelet?
 
Jag tänker att det hela bygger på Diplomacy-reglerna. I Diplomacy handlar det om att komma upp i mest inflytande, utan att det blir som i Risk: massa spelpjäser överallt.

Så Soldat+Härold i samma område borde vara tillräckligt för att dominera det, såvida ingen annan står där med soldat och härold. Och de där duma Kardinalerna håller sig lugna.

Så jag tycker att vi nu siltar mot att ta de områden @Anthrox föreslog ovan. Därefter får vi se vad vi tycker om varandra i R2.
 
Sedan, viktigt: den stora snackisen borde ju vara konceptet ”rang”. Det borde vi å andra sidan vara försiktiga med att avslöja för ulvarna behöver veta vem som agerar när. Men det får ju stor påverkan på spelet.
 
Tack, men jag föstår fortfarande inte grejen med Härolderna. Vill du föklara igen, tack!
Härolderna går inte att detaljstyra. Du säger åt Feuflux att de ska gå mot en spelare, så rör den sig mot den spelarens soldat.

Härolden kan ta områden, men är alltså lite svårstyrd.

Den stora grejen med härolden är att du om du är siare tex troligen behöver ha din härold i samma ruta som den spelare du vill sia.

Jag TROR inte ulvarna behöver ha sina härolder i samma ruta som den de vill mörda. Det vore lite för uppenbart.
 
Så rätta mig om jag har fel, men förslaget som just nu ligger på bordet är följande:
Soldatförflyttningar:
@Anthrox - lila - 8
@Brynolf - orange - 20
@Hägerstrand - gul - 11
@Sömniga Isaac - röd - 13
@Vimes - blå - 18
@StradhLestat - grå - 4
@Basenanji - ljusblå - 15
@Sidd - rosa - 6
@Big Mama - grön - 10

Häroldförflyttningar:
Alla flyttar sin härold var som, för att gömma powerrollerna.

Korrekt?
Ja, om vi alla har två rutor var så kan vi åtminstone använda väktaren (tror jag), och vi kan sen förhoppningsvis aktivera siaren nästa runda.
 
Jag TROR inte ulvarna behöver ha sina härolder i samma ruta som den de vill mörda. Det vore lite för uppenbart.
Nej, jag skulle väl anta att det är kardinalerna som måste vara i en ruta med någons soldat för att kunna nattmörda. Dvs står du mer än två rutor ifrån K är du antagligen safe från nattmord.
 
Så... jag ska flytta min soldat till 4, min härold i riktning mot en spelare, vilken som helst. Är detta korrekt uppfattat?
Trots att det tar min soldat läskigt nära kardinalgardet? Det känns som ett självmordsdrag av mig i det läget?
Jag åkte ut på nattmord första rundan i paris förra gången (då på det felaktiga antagandet att gardet bara kunde gå ett steg och jag outade min siare den gången och tänkte att nu skulle det bli springa av och andra skulle blocka vägen för att skydda mig, men det sket sig med två raska steg av gardet.). OBS, jag säger INTE att jag är siare nu.
 
Back
Top