Att välja maträtt

Varför ens göra ett val? Om inte, varför ha menyer?
För att det säger något om världen.

Om du verkligen vill ha regler för det tror jag du ska bredda det hela och låta spendera pengar på vardagssaker gå in i en samhällsnivå-pott. Om man befinner sig i olika samhällsnivåer ger det bonus och förmågor. Notera, det behöver inte bara vara att köpa mat, utan köpa hus, ge pengar till kyrkan, fördriva tiden på nöjen etc.
 
En variant av XP for gold: Basera all karaktärsutveckling på valet av mat mellan äventyren. Finare mat ger mer XP.
 
Allt man väljer att ha med i sitt spel säger förstås saker om världen. Vi kan ha med prislistor för olika sorters ryggsäckar i varje butik i en stad men det tror jag inte är så vanligt. Så varför är det här mycket viktigare? Är flavour i form av random maträtter verkligen så viktigt? Är det viktigt att ha specifika listor på kläder av olika stilar? Vilka frisyrer är i mode just nu i Dimmornas Dal?

Det låter kanske som att jag tycker detta är ett stort samhällsproblem (har dessutom inte några siffror på hur många menyer det finns i olika spel, går på vibes här), det tycker jag inte. Det är dock en ganska random sak att ha listor på jämfört med annat om det bara är flavour man är ute efter.

Jag är mer ute efter om man kan få valet att betyda nåt mer än bara flavour om man nu ska ha menyer (eller för all del vad som helst som kan vara kul). Folk äter inte alltid saker bara för att det är gott eller för att visa status, har hört att vissa låter bli kött, äter mycket baljväxter, mindre fett och annat av andra anledningar. Eller portionsstorlek kanske går att leka med. "Blä, Blå gåsen har svinsmå portioner, åt där en gång och gick hungrig hela dan."
 
Det är egentligen inte så himla viktigt vad maten kostar, men man kan lika gärna nämna det när man ändå är igång. Men det är rätt viktigt vad för sorts mat man äter - jag menar, vad är mest spännande, den eviga rollspelsgrytan eller spettgrillat marinerat lamm med ris och grönsaker i en flatbrödswrap?

Via Diane Wynne-Jones:
STEW (the OMTs are thick and savoury, which translate as "viscous" and "dark brown") is the
staple FOOD in Fantasyland, so be warned. You may shortly be longing passionately for
omelette, steak, or baked beans, but none of these will be forthcoming, indoors or out. Stew will
be what you are served to eat every single time. Given the disturbed nature of life in this land,
where in CAMP you are likely to be attacked without warning (but see BATH), and in an INN
prone to be the centre of a TAVERN BRAWL, Stew seems to be an odd choice as staple food,
since, on a rough calculation, it takes forty times as long to prepare as steak. But it is clear the
inhabitants have not yet discovered fast food. The exact recipe for Stew is of course a
Management secret, but it is thought to contain meat of some kind and perhaps even vegetables.
Do not expect a salad on the side.
 
Här är ett förslag på system:
  • Spelarna beskriver sina rollpersoners matpreferenser och anteckningar dem.
  • När det är dags så bestämmer de vad som beställs av det som erbjuds.
  • Spelledaren, baserat på maten som beställs, hur väl den stämmer överens med rollpersonernas kulinariska preferenser, berättar hur de finner maten.
  • Baserat på ovanstående rollspelar spelarna rollpersonernas humör och pratar om vad de tycker.
… och om man tycker att det viktiga är hur bra rollpersonerna är på att döda saker så kan bonus eller avdrag göras baserat på ovanstående.

Lägg till en risk att råka ut för matförgiftning om man väljer billigt slafskäk så är du framme.
 
Back
Top