McAber
Varulv
Draw Steel har väl lagt mer tyngdpunkt på taktisk strid än narrativ? Jag tänker att det är deras USP.
Tänker att deras lets actual play i det omskrivna/utökade Delian Tomb äventyret sätter tonen om vad dom strävade efter, då i princip alla utom Dale Kingsmill är designers/artists av spelet. Där deras tagline "Tactical heroic cinematic fantasy" ligger väldigt nära. Finns en hel del ren narritivdrivande mekanik i speldesignen (backade KS av nyfikenhet så har läst spelet, inte spelat), och det man kapar är det värdsliga tingen och administrationen. Det cinematisk, jag vill säga filmisk, är väl något man strävar efter men håller med tidigare att det är som sagt en del av tidsandan med andra exempel som Daggerheart. Blir ju hur bordet spelar som skapar det filmiska, reglerna i sig är ganska kantiga och strid i deras actualplay tar om något ännu längre tid än DnD 5e, vilket jag tänker motverkar den känslan i mitt tycke.Draw Steel har väl lagt mer tyngdpunkt på taktisk strid än narrativ? Jag tänker att det är deras USP.
Har haft anledning att fundera på detta med "cinematiskt" nyligen. För mig, som mest spelar grottröjspel, handlar det mest om att kunna hålla en filmisk handling igång. Dvs en spelgrupp ska kunna angripa en dungeon och röra sig genom olika rum och strider utan att ta långa pauser bara för att de blivit sårade, fått slut på spells osv. När jag skriver ett spel som ska vara "cinematiskt" tänker jag mig att det ska funka ungefär som Robin Hood i en film. Han och hans män tar inte långa pauser, går ut ur sheriffens borg och slår läger för att sedan återkomma en annan dag. Allt det här står i konflikt med att jag också gillar "grim and gritty". Svårt att få ihop.Vi kanske talar om olika saker, eller om samma sak men på olika sätt. Men känslorna när jag spelar rollspel är oerhört annorlunda från när jag ser på film.
Sedan tänker jag väldigt visuellt, och vad jag föreställer mig inför mitt "inre öga" i rollspel är ju scener och händelser som jag mycket upplever att jag "ser". Men upplevelsen är ändå distinkt annorlunda, och ligger (för mig) isf betydligt närmare upplevelsen av att läsa eller spela datorspel. Även fast det också är radikalt andra upplevelser.
Jag har därför också fruktansvärt svårt för importerat filmspråk i rollspel, så som att beskriva hur "kameran" rör sig, prata om att "klippa" eller att en scen "tonar ut".
Det är en vidareutveckling av D&D 4e. Det är därför nobelt, coolt, sexigt och viktigt. Det kommer också att tokmisslyckas på marknaden.
Problemet med 4ed, Draw steel (som är ett coolt namn föresten!) och resten av blodslinjen är att det är fientligt mot spelledare. Det kräver en massa förberedelser, hatar improvisation, straffar genvägar och kräver ständig uppmärksamhet. Utan de spelledarna så spelar inte folk det och så misslyckas det.
Erkänner direkt att jag har svårt att se mig själv spelleda det av samma anledningar som jag inte spelleda 4ed särskilt ofta. Men någon jag känner borde spelleda det så jag får spela!
Detta fattar jag faktiskt inte. Naturligtvis tycker jag inte att Dunder & Drakar är spelledarfientligt, men även i början, när jag spelledde original D&D4, kände jag så. Tvärtom, det var den mest spelledarvänliga version av D&D som jag någonsin kört. Det är enkelt att skapa encounters, lätt att köra strider och sidan 42 i DMG är det mest improvisationsvänliga som D&D någonsin har innehållit.Problemet med 4ed, Draw steel (som är ett coolt namn föresten!) och resten av blodslinjen är att det är fientligt mot spelledare. Det kräver en massa förberedelser, hatar improvisation, straffar genvägar och kräver ständig uppmärksamhet.
Detta fattar jag faktiskt inte. Naturligtvis tycker jag inte att Dunder & Drakar är spelledarfientligt, men även i början, när jag spelledde original D&D4, kände jag så. Tvärtom, det var den mest spelledarvänliga version av D&D som jag någonsin kört. Det är enkelt att skapa encounters, lätt att köra strider och sidan 42 i DMG är det mest improvisationsvänliga som D&D någonsin har innehållit.
Nu är det kanske för att jag har snart två årtionden av erfarenhet av den här blodslinjen (först D&D4 original och sedan Dunder & Drakar), men jag har absolut inga problem med något av det här. Jag har kört både sandlåda och helt improviserat med systemet. Och det är ju jätteenkelt att få strider intressanta - även om de är "felbalanserade". Men det är säkerligen en vanesak.Jag är typ bara bekväm med att köra D&D 4e i en tight planerad dungeon. Striderna tar en massa tid och om de är felbalanserade är de jättetråkiga. Det måste vara livsfarligt och kräva taktik hela tiden, och när det är där är det AWESOME, men dippar det under det och man bara nöter ner HP håller jag på att somna.
Skill challanges är inte lika illa, men de måste ha stakes och eftersom de är så speciella måste jag ha dem förberedda.
Jag kan inte göra en sandlåda där äventyrarna kan göra vad de vill om jag jag vill låta dem levla eller få cool loot, för varenda strid måste vara balanserad för deras exakta power level. Så kampanjen behöver vara en korridor om jag inte ska behöva göra flera versioner av varje grej.
Så jag kör gärna typ Crucibel of the Gods i 4e. Men jag kan inte göra en kampanj i det.
Jag tror att i Sverige så har inte D&D samma monopolställning som det har i USA. Så folk här som vill spela rollspel som inte är D&D kommer förmodligen bara byta spel, men i USA är det inte alls säkert att man är medveten om att det finns annat. Och även om man är det - kan man hitta en annan kampanj att hoppa in i/spelare som kan tänka sig att byta?
Übereil
Jag tycker många av ungdomarna i min rollspelsklubb har denna ingång. Likaledes kan de ibland knorra att de vill spela "riktiga rollspel" (dvs 5e).Det skulle iofs inte förvåna mig om det också finns en stor klump yngre svenska rollspelare som bara är dimmigt om alls medvetna om att det finns andra rollspel än D&D 5E. Men ja, det är väl värre i USA.![]()
(Anekdotdags.) Enligt min erfarenhet så stämmer det. Jag blev för en tid sedan del av en spelgrupp som spelade D&D5. Gruppen bestod av för mig helt nya människor med en olika mängd spelerfarenhet, alla yngre än mig. Spelet var D&D5 och de äldre av gruppens medlemmar var mer erfarna och hade i de flesta fall tidigare testat lite olika spel och genrer. De yngre däremot, de flesta strax över tjugo, var väldigt D&D-centrerade och hade aldrig spelat annat än D&D5. Det var till och med så att man i flera fall bara var vagt medvetna om att andra spel fanns och att det var möjligt att spela i andra genrer än episk superhjälte-fantasy.Det skulle iofs inte förvåna mig om det också finns en stor klump yngre svenska rollspelare som bara är dimmigt om alls medvetna om att det finns andra rollspel än D&D 5E.
(Anekdotdags.) Enligt min erfarenhet så stämmer det. Jag blev för en tid sedan del av en spelgrupp som spelade D&D5. Gruppen bestod av för mig helt nya människor med en olika mängd spelerfarenhet, alla yngre än mig. Spelet var D&D5 och de äldre av gruppens medlemmar var mer erfarna och hade i de flesta fall tidigare testat lite olika spel och genrer. De yngre däremot, de flesta strax över tjugo, var väldigt D&D-centrerade och hade aldrig spelat annat än D&D5. Det var till och med så att man i flera fall bara var vagt medvetna om att andra spel fanns och att det var möjligt att spela i andra genrer än episk superhjälte-fantasy.
Nu är jag medveten om att det ovan som sagt bara är en anekdot baserad på möten med en handfull individer och egentligen säger mycket lite. Det finns säkert tonåringar därute som om man säger "Rollspel!" till dem så svarar de "Fria ligan!" eller liknande. Men jag är även aktiv i rollspelsaktiviteter för barn på mitt lokala bibliotek. De jag möter där är vanligen i 10-13 årsåldern och jag brukar alltid fråga dem om de spelat rollspel tidigare och vilka spel i sådana fall. I de fall de svarat jakande så har det alltid rört sig om antingen Dungeons & Dragons 5E eller Drakar och Demoner 23.
Det sista både bekräftar och motsäger alltså poängen jag försöker göra gällande.![]()
Verkligen, diskursen på de olika sociala medierna är ju extensivt ur ett amerianskt perspektiv där rollspel är mycket en synonym till DnD, det är bara medvetna om denna diskurs som talar om rollspel som Tabletop roleplaying games. Då alla dessa plattformar också speglar en majoritetskultur som också är amerikaniserad och ur ett spelarperspektiv (med alla val man kan göra, individualism etc) så blir ju DnD i stor utsträckning den dominerande uttryck av rollspel som även möter våra ungdomar. Sen har ju DnD orimligt stor del av marknaden, ej att förglömma. Finns det ju flera kulturella aspekter till kring detta som att man anser att svensk produktion av annan media är undermålig och svenska som språk gör saker töntigt etc. Zietgiesten präglas ju fortfarande mycket av DnD och som @verlandes. säger så blir DoD det mer av ett arv, en historia som för ned mellan generationer.Jag tror så här: D&D-ungdomar är de som själva hittat till rollspel genom youtube &c, medan DoD-ungdomar har nördföräldrar.