Heists med tidsresor

Franz

Aaddane eed ma waayo
Staff member
Joined
4 Dec 2010
Messages
8,130
Detta kanske det redan finns rollspel som avhandlar, men jag känner inte till något sådant.

En väldigt ambitiös elev som jag undervisar håller på att skriva en historia vars koncept jag tyckte var intressant. Det är en fantasyberättelse där huvudpersonen hamnar i en reva utanför tiden. Det väsen som kontrollerar tiden kommer bara att släppa in honom i hans egen tid igen om han utför en handfull uppdrag i olika tidsepoker.

Jag tycker som sagt att det är ett rätt kul koncept och det fick mig att fundera på ett upplägg till ett rollspel: Ett heist-spel som utspelar sig i olika tidsepoker.

Upplägget är att rollpersonerna är ett gäng problemlösare från olika tidsepoker. Någon slags byrå anställer dem för att utföra olika heists i olika tidsepoker. Byrån tar jobb från personer, företag eller nationer i en epok och anställer rollpersonerna för att lösa problemet.

Rollpersonerna får ta med sig gadgets från den period de kommer från. Här får man dock ha i åtanke att grejer som kräver internetuppkoppling inte kommer funka långt in i det förflutna.

Det kommer också vara viktigt att rollpersonerna i så liten mån som möjligt interagerar med det förflutna då detta kan få konsekvenser för framtiden. Ju mer rollpersonerna stökar till det, ju fler de dödar, desto mer kommer framtiden att ändras. Det gäller därför att vara snabb och diskret.

Idéer till heists som rollpersoner kan göra:

Åka till första dynastins Egypten och stjäla en sigillplatta som visar till en hemlig mumifieringskammare.

Åka till medeltida stad och byta en falsk relik mot en äkta.

Åka till renässansens Venedig och stjäla ett hemligt register som kan användas för utpressning.

Åka till den industriella revolutionens vagga och stjäla ritningar till en ångmaskin.

Åka till andra världskrigets Europa och frita en agent eller forskningsdokument från en fiktiv tysk fästning.

Vad tycker ni om idén? Bu eller bä?
 
Bill och Teds galna heist =D

Jag älskar konceptet! Om en spelledare hade pitchat den här kampanjen för mig hade jag redan suttit på deras soffa och rullat tärnignar (oavsett om de var redo att dra igång eller ej).

Jag tänker att antingen behöver man köra med förskapade rollpersoner, eller så behöver regelverket vara ganska löst och "brett" för att kunna skapa alla dessa olika typer av karaktärer från olika tidsåldrar.

Men jag kan redan se ett slags lifepathkaraktärsskapningsssytem där man kombinerar tidsepok med arketyp och lite annat.

Hur som är det nog den kampanjidé som gjort mig mest uppspelt och spelsugen på flera år!

cb3c87ea-63d3-4b7f-8de7-92a9ed54cfa8_text.gif
 
Min första tanke är att det krävs någon typ av Babelfisk-teknologi för att kunna mixa folk från olika tidsåldrar/områden.

Min andra tanke är "varför använder inte bara heist-byrån lokalt rekryterade agenter?" Verkar meckigt att blanda in tidsresenärer som eventuellt fuckar med tidslinjen, när en ordinär medeltida tjuv nog skulle kunna byta ut ett relikskrin lika bra. Alternativt om man kan placera tidsresenärer, borde inte vara enklast att peta in dem 2 sekunder i sigillplattearkivet precis bredvid heistens mål, snarare än att de ska behöva traversera hela Anubistemplet?

Generellt låter det lite kul, men det känns som att man behöver binda ihop olika helst eller liknande, annars blir det rätt upphackat. Behöver också vara ett rätt abstrakt/avskalat regelsystem som kan hantera allt från cyberpunk till järnåldersteknik.
 
Det kommer också vara viktigt att rollpersonerna i så liten mån som möjligt interagerar med det förflutna då detta kan få konsekvenser för framtiden. Ju mer rollpersonerna stökar till det, ju fler de dödar, desto mer kommer framtiden att ändras. Det gäller därför att vara snabb och diskret.
Att spela rollspel handlar ju till stor del om att beskriva hur man interagerar med personer och föremål. Att ha som mål att göra så lite som möjligt av detta, och straffas för att göra det, låter som det potentiellt kan bli ganska tråkigt.

Jag skulle då hellre klargöra hur sådant funkar från början. Kanske att byrån har specifika regler man inte får bryta mot, typ "döda aldrig någon, ligg aldrig med någon, lämna aldrig framtidstech bakom er, avslöja aldrig att ni är tidsresenärer" och sen ha problem som blir mycket lättare att göra om man bryter mot dessa regler, samt ett sytem för att hantera konsekvenserna av dessa. Så att detta leder till kul och intressant spel snarare än fail states.
För man VILL väl göra sånt här? Annars kan man ju bara spela helt vanliga heister i olika världar tänker jag.

Jag skulle nog lösa det med något slags paradoxpoäng. Ju mer man samlar på sig, ju mer förändras världen. Inte alltid till det sämre. Kanske har byrån rent av en paradoxbudget per uppdrag. Ibland kan man säkert dölja poäng med smarta handlingar och cover ups. Hmmmmm
 
Fanns ju ett tidshoppande Planet of the Apes-remake-"manus" (innan Burtons) som rullade runt som satte min fantasi i brand; Schwarzenegger ombord, Oliver Stone och mot slutet Cameron också:

Titled Return of the Apes, Hayes' screenplay was set in the near future where a plague is making humans extinct. Geneticist Will Robinson discovers the plague is a genetic time bomb embedded in the Stone Age. He time travels with a pregnant colleague named Billie Rae Diamond to a time when Palaeolithic humans were at war for the future of the planet with highly-evolved apes. Robinson and Diamond discover a young human girl named Aiv (pronounced Eve) to be the next step in evolution. They protect her from the virus, thus ensuring the survival of the human race 102,000 years later. Mer här:

Iofs ingen "heist" men cool idé!
 
Last edited:
Det låter exakt som det gamla 90-tals spelet Suzerain! Alltså, verkligen exakt med reva utanför tiden och folk som skickar gruppen och allt.

Men!

Systemet för det spelet var kass.

Och nyare editions av spelet som använder Savage Worlds systemet dumpar tidsresorna för multiversum där man besöker olika genres.

Men kolla 1ed! Men systemet är inget bra.
 
Jag tänker att antingen behöver man köra med förskapade rollpersoner, eller så behöver regelverket vara ganska löst och "brett" för att kunna skapa alla dessa olika typer av karaktärer från olika tidsåldrar.

Men jag kan redan se ett slags lifepathkaraktärsskapningsssytem där man kombinerar tidsepok med arketyp och lite annat.
Jättebra idéer! Tänker mig också ett ganska lätt regelverk, främst gällande färdigheter och förmågor typ. Gillar din beskrivning av lifepath-systemet!

Min andra tanke är "varför använder inte bara heist-byrån lokalt rekryterade agenter?" Verkar meckigt att blanda in tidsresenärer som eventuellt fuckar med tidslinjen, när en ordinär medeltida tjuv nog skulle kunna byta ut ett relikskrin lika bra.
Man kanske kan lösa det genom att de enda som kan resa i tiden har någon särskilt sällsynt genetisk mutation (som inte märks utåt) vilket gör att man inte bara kan anställa vem som helst?

Alternativt om man kan placera tidsresenärer, borde inte vara enklast att peta in dem 2 sekunder i sigillplattearkivet precis bredvid heistens mål, snarare än att de ska behöva traversera hela Anubistemplet?
Jo precis, detta behöver man en förklaring till.
 
Inte regna på ngn parad nu, men tyckte Timemaster blev rätt lökigt med ‘litterära tidslinjer’ och aliens ; kör historiskt enbart/inte fiktion eller fantasy.
 
The Strange är ett Cypher-rollspel som har ett slags system där karaktärerna färdas mellan olika världar och "översätts" till den nya världen, så att karaktären får en motsvarande roll/färdigheter för den värld hen hamnar i. Något liknande kanske skulle vara intressant här, så att de tisdresande karaktärerna får nya passande förmågor i den aktuella epoken.
 
Min andra tanke är "varför använder inte bara heist-byrån lokalt rekryterade agenter?" Verkar meckigt att blanda in tidsresenärer som eventuellt fuckar med tidslinjen, när en ordinär medeltida tjuv nog skulle kunna byta ut ett relikskrin lika bra.
En förklaring till detta skulle ju helt enkelt kunna vara att byråns behållning är att heisterna fuckar med tidslinjen. Föremålen som stjäls försvinner iväg till revan i tiden som byrån agerar från; de blir utelämnade från historien. Den falska medeltida reliken blir inte bara utbytt; den falska reliken har aldrig funnits, att stjäla ritningarna för ångmaskinen ändrar tidslinjen så att uppfinnarens rival uppfinner maskinen något år senare istället, osv. Men byrån måste hålla sig till små, omärkbara förändringar i historien, för annars kommer tidspolisen den på spåren.
 
Back
Top