Jag gillade det, men som jag skrev i vrållådan: det kändes mer som Twin Peaks än som True Detective. (Det är bara ett konstaterande, och inte ett negativt omdöme -- jag gillade Twin Peaks. Men i tidigare säsonger har det övernaturliga bara varit antytt eller helt frånvarande. Här var det väldigt explicit.)
What jag har helt missat detta! Men vaffan finns den bara på HBO?
Att öppna med ett citat från en karaktär i The King in Yellow är en move dock!
Kul också med de många små planteringarna; Blood Meridian, Urth of the New Sun/Fifth head of Cerberus, The Thing, Pandemic mm som är kul nuggets men när man tänker på det har bärande tematisk koppling också.
Jag tror de går tvärtom från säsong 1. Istället för ett normalt mord som visar sig ha ockulta dimensioner tror jag det här är något som verkar övernaturligt men sedan visar sig vara normala brott.
Att öppna med ett citat från en karaktär i The King in Yellow är en move dock!
Man, Blood Meridian!, ingenting bra kan komma från den boken i ett narrativ där en grej är våld mot urbefolkningen!
Jag gillade också första avsnittet. Väldigt stämningsfullt! Men när jag läser den här tråden undrar jag om jag somnade. Har missat alla referenser och alla detaljer. Minns inte ens några namn, så det blir perfekt att se om avsnittet i kväll!
Basen på basen, Anders Lunds bidrag I guess. För du tänkte inte på LoTR eller hur![]()