Peter;n166159 said:Mycket snyggt - fast risken är att man tror att spelet utspelare sig i japan![]()
pappa;n166173 said:Snyggt! Gillar hur symbolen blir en väg in i Zonen och en sjunkande sol. Det enda jag reagerar på är att det blir lite kaka på kaka med två radioaktivitetssymboler. Grafiken krockar med loggan. Jag skulle nog gjort loggan lite mindre också, så att illustrationen blir THE THING.
Måns;n166167 said:[skryt]
Det här är så bra på så många plan!
[/skryt]
- Konstruktivsmen är, tycker jag, apokalyptisk och klingar ganska radioaktivt. Stora galna projekt som slutar i total katastrof!
- Konstruktivismen speglar också något nästan mytiskt, borta sedan länga. Den symboliserar på många sätt en helt annan värld. Lite som 50-talsestetiken i Fallout.
- Vägen leder rätt in i Zonen, vilket naturligtvis är vad spelet handlar om.
- Solen i Zonen är en röd, döende jätte.
- Ja, så bildar ju allt en stor radioaktivitetsymbol. Elegant så det förslår!
Paal;n166207 said:Mycket stämningsfullt. GIllar nog också den stora loggan bättre.
Slängde ihop två fulförslag, hoppas du inte misstycker.
Tycker att en färglagd väg bildar radiaksymbolen tydligare. Sen förknippar jag gult och svart mer med radioaktivitet (och mindre med Japan).
Tre solar;n166248 said:Sista. En svart sol slår en röd sol varje dag. Men jag är inte övertygad om loggan.
roboman;n166306 said:Av de två senaste tycker jag att den övre är snyggast. Den ser smutsigast ut, och det gillar jag. Symbolen blir därtill inte lika tydligt på den, då den röda solen med röda solstrålar är mer rimligt (som en avbildning av solen) än en svart sol med svarta solstrålar.
Tre solar;n166248 said:Men jag är inte övertygad om loggan.
Zoth-Ya;n166330 said:Hur ser det ut då om du byter ut zonen mot mutant?![]()