"Finns det några begränsningar om hur många man kan ha? och hur har man dem? I huvudet eller lägger man in dem i något föremål?"
Kongelerade filament är fysiska föremål som kan variera i storlek från vindruva till grapefrukt, ungefär. Jag föreslår att du har dem i en påse. <img src="/images/icons/wink.gif" border=0 width=15 height=15>
Min enda karaktär som har några har 34 stycken (huvudsakligen biotropiska och ataxatropiska)
Du inser att man kan göra rätt så maffiga saker med 34 kongelat? Se till att förbruka dem innan spelledaren inser sitt misstag... /images/icons/wink.gif
Hehe.....
Killen bryr sig inte allt för allvarligt. Han är en 200 år gammal sanarialv.
Men, jag hade tänkt spara dom tills nån jag gillar råkar dö av misstag
du behöver inte så många kongalat för att återuppväcka en död person..
a. biotropi 4
transformering 4 (till två ataxatropiska)
besvärjelse 1 (dödsförakt)
besvärjelse 1 (beröring i stället för personlig på dödsförakt)
besvärjelse 2 (slå ett nytt dödsslag)
besvärjelsen låter en död person slå ett nytt dödsslag med -ob1t6. stoppa i ett par kongalat för att göra den mäktigare (fast då måste du formulera om besvärjelsen..)
alternativt kan man använda sig av ren påhittighet. a bio2, besv2 och upprepa tills den döde lever.
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.