WRNU:s filmklubb 2026 v17

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
38,335
Location
Rissne
Detta är WRNU's filmklubb för v17 2026 – #691 sedan starten.

Klubben är ganska prestigelös och du får gärna vara med.

Du behöver inte "anmäla dig" för att vara med. Det är bara att hoppa på precis när som helst.

Jag brukar iaktta följande "regler"; ni andra följer naturligtvis vilka regler ni vill*:
  1. Jag tänker se minst en film i veckan (även om jag inte lovar något just de här veckan).
  2. Det ska vara minst en film jag inte tidigare skrivit om i Filmklubben, varken innevarande eller tidigare år. UNDANTAG: Om jag har sett en film på bio eller streaming, och sedan köpt den, så kan filmen ses igen.När jag sett en film skriver jag något om den, mycket eller lite i mån av tid och relevans.
  3. Jag skriver bara om filmer jag sett innevarande vecka.
  4. Jag kommer att betygsätta enligt det här betygssystemet som jag knåpat ihop. Tanken med det är att få konkreta kriterier och därmed mer rättvis/jämn betygsättning.
Mina betyg tenderar att flockas kring 4–5, eftersom jag främst ser till att se film jag redan vet att jag gillar eller har god anledning att tro att jag kommer att tycka om.

Betyg jag satt tidigare: LÄNK TILL GOOGLE SPREADSHEET (sällan uppdaterat).

* VIKTIGT: Det finns en regel som inte är frivillig: INGA SPOILERS. Med spoilers menas inte "actionhjälten överlever till slutet" eller så utan mer att avslöja relationerna i familjen Skywalker, vad soylent green är gjort av eller Tyler Durdens bakgrund. Ni vet vad som menas; saker i filmer som är tänkta att vara hemliga och vars avslöjande liksom är en grej. Vissa av oss älskar oväntade vändningar i filmer och vill inte få vårt nöje förstört. Om du vill diskutera något som kräver att du spoilar, använd spoilertaggarna. De ser ut såhär:

1591730152931.png
 
Sist av typ alla i hela världen har jag set Taken (2008).

Manuset är verkligen 100% "frånskild bitter pappa fantiserar om att svartmuskiga elakingar kidnappar hans dotter och att han kommer och hjältemodigt dödsmördar ihjäl dom".

Alltså, det är inte nödvändigtvis en tekniskt dålig film. Biljakterna är otroligt rörigt filmade och klippta, likaså en del av slagsmålen, men det kan ju bara vara jag som blivit gammal. Men det är en helt OK film.

Det är sedan inte så att det inte förekommer kidnappning för trafficking eller så.

Men det här är verkligen en väldigt speciell typ av hämndfantasi.

Jag undrar om jag borde se fler av de här filmerna? Två till, va? Jag brukar ju göra en grej av att klämma franchises, så varför inte?

BETYG: 3+/5
 
Kraven
2024

Det känns som om detta inte hade varit en superhjältefilm så hade den varit bättre. Det är en intressant premiss, lite som The Shadow, med Stan Lees superhjältefiering av The Most Dangerous Game med ryss-härkomst och allt. Kraven är mest känd som i historien där mannen som dödade Spindelmannen – en psykologisk historia i en bisarr mans huvud. Jag minns fortfarande väl när jag läste den historien som ung tonåring: hur annorlunda just den serien var (det finns en annan historia som också bränt sig in i mitt minne, där spindelmannen är i ett mentalsjukhus – också den väldigt psykologisk).

Det finns inte mycket att säga om den här filmen, egentligen. Regissören har en ovana att klippa för att få åskådaren att fylla i själv vad som har hänt, och på så sätt engagera, men det används på ett för dumt sätt. "Han klättrar upp på en fängelsevägg? Jaha, nu springer han i i en snöstorm? Så han kom ut där? Hur kom han till ett plan? Varför tar han av sig tröjan när han varit i en snöstorm?" Dessa luckor blir mindre uppenbara senare i filmen, även om dom förekom, så jag undrar egentligen vad som hände där i början. Som skrivet, jag önskar att dom gjort sig av med tanken att det är en superhjältefilm, några bitar känns som om dom finns enbart för att följa superhjältetroper. Det hade varit mer intressant att bara se en film om en person med övernaturliga krafter: som The Shadow, Fantomen eller Bruce Willis. Funkar att softa till.

BETYG: 3/5
 
Last edited:
1774512953

"En amerikansk stridspilot stämplas som "säkerhetsrisk" och får sparken från flottan - utan rättegång. En rättrådig murvel på tv-stationen CBS börjar gräva i fallet och tvingas utmana häxprocessernas sektledare: senator Joseph McCarthy. Regi: George Clooney. I rollerna: George Clooney, David Strathairn, Patricia Clarkson, Robert Downey Jr. m.fl."

5/5
 
1771425972

"Osten är slut: Det är helgdag, och då skall man göra en utflykt. Det gör alla. Men vart skall Wallace och hans vän åka, och varför? Och till råga på allt har osten tagit slut!"

kanske nostalgin som talar men 5/5
 
1771425972

"1994 års Oscarsbelönade engelska dockfilm om en uppfinnare och hans trogna hund. Allt hade säkert varit lugnt och skönt med en kopp te och lite ost på ett kex, om Wallace inte hade köpt ett par robotbyxor som promenadsällskap åt hunden och dessutom hyrt ut ett rum åt en pingvin. Svensk röst: Claes Månsson."

kanske nostalgin som talar men 5/5
 
Back
Top