Nekromanti Vapen från främmande kultur..

Reax

Veteran
Joined
6 Feb 2003
Messages
27
Location
Lilla Tjärby, Halland, Sverige..
Under vårt senaste spelmöte hammnade vi i en disskusion/bråk om hur reglen om vapen från främmande kulturer fungerar, vi var alla överens om att den gäller mellan olika raser (alver,tirkaker,männsikor etc.) men hur funkar det inom en grup t.ex. människor?
 
Regeln gäller då fortfarande mellan olika kulturer, dvs om ashariern vill ha en muhadinsabel får han punga ut med fem x-val. Det är alltså så enkelt som att om vapnet vanligtvis inte finns i det land som karaktären kommer ifrån så är dom i olika kulturer. Vilket betyder att även om karaktären ska ha ett vapen från grandlandet får han punga ut med fem x-val om man skall vara regelkåt. Fast bor han nära gränsen alternativt rest runt en del behöver man ju inte vara så trångsynt.

Mvh vätten..
.. som skall äta frukost nu vid 9-tiden
 
Man kollar i vapenbeskrivningarna om vapnet kommer från ett rör rollpersonen främande land. Exempelvis så lär väll knappast en Sabrisk ridare ha en Mûhad Sabel annat än som ett vapen från främande kultur. En person från ett faliskt samhälle har nog som första val faliska motsvarigheter i första hand över "biliga kopier". Frågan är ju då också om inte Chinneach ska räknas som främmande för thism/sanari då dessa endast tillverkas i Alarin, eller?

Sen kan det ju till och från vara enklast att använda sunt förnuft.

Om man tänker på saken så finns det ju säkert samhällen där andra raser och kulturer är integrerade med varandra (orkar inte leta efter ett exakt exempel). Bara för att en marnak tirak är tirak betyder det egentligen inte att ett människosvärd blir ett vapen från en främande kultur förutsatt att han bor i ett människo land för då är ju nästan en del extreema tirakiska vapen främande för han också.

Sen är det svårt för oss att dömma också om vi inte mer exakt vet vad tvisten handlade om för vapen/kultur...

/Hartland - som blev ostrukturerad efter att ha skrivigt hälften och sedan förstå problemet
 
Om den ofrälse legoknekten vill ha ett vapen som endast används inom adeln så får han gott punga ut 5 X-val han med. Riddarsköld tror jag kan vara ett bra exempel på det.
 
Sunt förnuft gäller.
Bor man tillexempel på landsbyggden så är det klart att chansen att man har ett främmande vapen från någonstans långt borta är ganska liten men om man kommer från någon stor handelsstad eller kanske till och med själv är handelsman så ökar ju chansen betydligt.
 
Frågan gäller om en soldisk riddare som har fått tag på ett cirecald kan använda det utan svårighetsökning pga. främmande balans eller dylikt.

Vi kunde dra oss till minnes någon regel om att alvvapen har annan balans och därför är 1 tärning svårare att använda för icke-alver att använda men vi kunde inte hitta reglen någon stans
 
Ett bra riktmärke är att se efter i vilken valuta vapnet handlas med, och jämföra det med sin egen.
 
Det stämmer

"Vi kunde dra oss till minnes någon regel om att alvvapen har annan balans och därför är 1 tärning svårare att använda för icke-alver att använda men vi kunde inte hitta reglen någon stans"

Detta stämmer. Jag har tyvärr inte alvboken till hands för tillfället, men regeln är frivillig och heter "Främmande balans", och återfinns i kapitlet om vapen (tror jag). Effekten är dock dubbelriktad, alltså, en alv får även Ob1t6 svårare att använda ett människovapen.

Mvh Victor Palm
 
Om den ofrälse legoknekten vill ha ett vapen som endast används inom adeln så får han gott punga ut 5 X-val han med. Riddarsköld tror jag kan vara ett bra exempel på det.

Njä... Vi får ju inte glömma vad en riddarsköld faktiskt är. Det enda som egentligen skiljer den från rundsköldar är egentligen formen.

/Joel
 
Tänk alltid på att du är SL.
I min spelgrupp så finns det 3 gyllene regler

Regel1:Spelledaren har alltid rätt
Regel2:Spelledaren har alltid rätt
Regel3:Om spelledaren mot förmodan skulle ha fel så är det det som spelledaren säger som gäller.

Mycket bra regler ( om du är SL :gremwink: )
 
Re: Det stämmer

Men varför skulle det inte gälla alla vapen, ett kortsvärd har ju inte samma balans som ett 2H-svärd. Jag funderar på att innföra regel om att alla vapen som inte spelaren har en specialisering mor har plus Ob1t6 på alla manövrar.
 
Re: Det stämmer

Jämför man t.ex en dvärgisk yxa och männsiko yxa så måste skillnaderna vara stora,, Då borde även balans reglen gå in där och inte endast vid alviska vapen!
 
Re: Det stämmer

Det tycker inte jag eftersom en specialesering ska vara en slags knivseggskunskap.Har du färdigheten svärd på 15 och specaliseringen "storsvärd" så är du allmänt bra på att slås med svärd men specielt bra ifall du använder ett storsvärd. Med andra ord så har du nog slagits mycket med alla sorts svärd men specielt med storsvärd. De små skillnader i balans som finns i vapen ifrån samma kultur som du är du van vid.

Alviska vapen är speciela pga att balansen ligger längre fram i vapnet och därmed är helt annorlunda än vanliga svärd. Själv tycker jag att ifall man är tillräckligt skiklig så ska man inte behöva omfattas av det typ om man har 17-18 i färdigheten.
 
Re: Det stämmer

Men du måste väl ändå medge att det e lite skillnad på att använda kraggsvärd och niamhsvärd...

Jag mena ta en pinne och en stock och vifta runt med dem ett tag så får du se att det är lite skillnad
 
Back
Top