Olle Linge
Snigel
Chronicles of Thomas Covenant, någon? :) [NT]
NT = nådlös tand
NT = nådlös tand

Det är i alla fall Robert Jordan och hans Wheel of Time som jag tänker på, så det inte blir några missförstånd eller gissningslekar. Jag började läsa den och tyckte att det var ganska trevligt, även om man stör sig på att handlingsmönstret i början var så förbaskat standard (ungdomar i en by, mäktig krigare, mäktig magiker kommer dit, ungdomarna är inte vilka som helst, you know the deal). Efter ett tag började det dock poppa fram en hel del intressanta saker som jag inte alls var förberedd och gjorde serien läsvärd. Och så fortsätter det, i rätt många tusen sidor och det tar ju aldrig slut! För tusan, Robert, sluta skriv medans det fortfande är bra, skriv inte tills du trillar av pinn eller folk slutar läsa det för det blir dåligt. Skriv flera verk istället! Jag slutade läsa efter path of daggers för jag helt enkelt inte orkade mer. Det enda som kan rädda Jordan för min del är i fall han slutar med prologen igen, fast med aktuella personer i den förstås. Om det händer får ni gärna säga till mig så läser jag de böcker som är kvar 
Jo, jag tycker de böckerna är väldigt bra, men det är inte så många jag känner som håller med mig.
Speciellt andra serien är rätt intressant, många tuffa i¨déer.
Vad är det för något, vad är det för typ av böcker, vad är det som är bra och så vidare? Inga spoilers tack 
Något man borde läsa eller? Jag har en del på min "borde läsa lista", men om något år eller så Vad är det för något, vad är det för typ av böcker, vad är det som är bra och så vidare?

Dvs, de byter roller med varandra och turas om att vara Hjälten, Skurken och Offret (det är ingen större spoiler, eftersom Donaldson pratar om just det i förordet till första boken).
Så mycket skitstövlar att de i vilken normal historia som helst skulle förtjäna att bli brutalt skinnflådda så långsamt som möjligt, men lik förbannat sitter man och hejar på dem ett par böcker senare... Donaldson i sitt läbbigaste esse.
Min standardvarning om Gap-serien: Den första boken är den klart sämsta av dem, men också den tunnaste - betar man bara av den så är det fullt ös sedan.
Jag tycker det här är ganska så intressant faktiskt, även om det kan kännas lite fånigt också. Men vad stör er?
Senså rent tidsmässigt när det gäller utgivning av böckerna kan ju vara lite frustreerande.. Att man måste vänta flera månader påa tt nästa bok skall ges ut, man tapapr ju nästan sugen på att läsa just den serien då.
Jag tror iofs att det har mer med tryckerierna än läsarna att göra. Det har hänt att tryckerier i all välmening har ändrat på "underliga" saker trots att sakerna i fråga var helt rätt.Ett fenomen som syns i vissa amerikanska fackböcker är "This page intentionally left blank". Är man sä jäkla dum att man inte kan lista ut det ur sammanhanget så kan man se en instruktionsvideo istället.
Japp. Jag börjar inte läsa en serie förrän den är avslutad.
så hur tycker du Zelaznys Amber-serie fungerar då? (om du läst den).
Kör på ett ungefär samma idé, inget anant är nog lönt... Just en av de anledningar jag överhuvudtaget inte ännu läst t. ex Harry Potter