Nekromanti vad är bäst

Att låta bli att fråga är nog bäst för antingen blir tråden låst så *knäpper med fingrarna* snabbt eller så blir det flamewar av aldrig skådat slag.
 
Har inte spelat DoD6, men efter vad jag hört av det så föredrar jag nog Eon.
Jag tycker om realism, och framförallt så klarar jag mig inte utan Mundana /images/icons/blush.gif
 
om något vettigt kommer ur den här diskussionen så kanske jag låter bli att låsa tråden. Men det känns som det här har varit uppe på forumet tusen gånger tidigare.

Det brukar väl vara så att gamla DoD-spelare smutskastar Eon bara pga principskäl (nostalgiska?) och Eon-spelare kastar skit på DoD bara för att dom vuxit ifrån det. Eller så får Eon skit för att reglerna är antingen för svåra, avancerade eller för många. Och DoD får skit för sitt lite mer simplare system.

Men som Phelan sa: smaken är som baken - hårig!
 
Jag har inte spelat DoD6 men jag har spelat massor med DoD tidigare. Jag är mer för Eon nu på grund av en massa orsaker som mer realism, ett nytt system och så vidare...

Jag tror dock att jag skall skaffa DoD6 för att titta på förändringarna. Det kan vara intressant även om man inte spelar med dem.
 
Det brukar väl vara så att gamla DoD-spelare smutskastar Eon bara pga principskäl (nostalgiska?)

Med tanke på att DoD6 är senare än Eon så kan man ju fråga sig om det inte är Eonspelarna som borde avskrivas som nostalgiska i detta fall... om man nu gillar den typen av argumentation. :)

och Eon-spelare kastar skit på DoD bara för att dom vuxit ifrån det.

Det finns få bättre mått på personlig mognad än vilket spelsystem man använder... eller, ehm, inte. :)

Eller så får Eon skit för att reglerna är antingen för svåra, avancerade eller för många.

Eller för tröga, konstiga och orealistiska...
 
"Med tanke på att DoD6 är senare än Eon så kan man ju fråga sig om det inte är Eonspelarna som borde avskrivas som nostalgiska i detta fall..."

Han sa gamla DoD-spelare. <img src="/images/icons/wink.gif" border=0 width=15 height=15>
 
Om du frågar mig är inte eon forumet det bästa att ställa den frågan. Prova Rollspels forumet med frågan Eon vs. DoD6.

Här tycker nog de flästa att eon är bäst efter som det är det vi spelar.
 
Tycker att DoD6 är ganska tråkigt, är ungefär som DnD om jag inte minns fel.
DoD5 med staden chronopia tycker jag dock var bra, reglerna kanske var dåliga. Men det var endå hade spelet en skön stämmning, allt gick ju att göra i den staden. Dom enkla (men overklighets trogna) reglerna gjorde spelet mycket snabbare än t.ex eon.
Dom flesta tror att DoD5 var koboldernas paradis, men det är inte spelet som skapar kobolder det är spelarna själva

Så jag säger att DoD5 är bäst, följt av EON och neotech
 
Dum fråga

Ja, det är just det

Vad alla andra tycker är ovesäntligt, det är vad du själv tycker som är viktigt

Om du tycker att DoD6 är bättre än Eon så är det det, det är bara din egen åsikt som räknas

Har du aldrig spelat Eon så testa innan du bildar dej en åsikt


"Y'know, that is a very good question... Yes, a very good question, indeed... Now, never ask it again!"
 
Back
Top