Echthelion
Jag snabbläste detta som "Evangelion"… Ny crossover upplåst?
Echthelion
Fast Sauron är väl ingen dålig krigare? Även om hans forte är att vara befälhavare så har jag aldrig sett Morgoths arvtagare som någon som inte är sjukt bra på att strida.
Denethor laughed bitterly. "Nay, not yet, Master Peregrin! He [Sauron] will not come save only to triumph over me when all is won. He uses others as his weapons. So do all great lords, if they are wise, Master Halfling. Or why should I sit here in my tower and think, and watch, and wait, spending even my sons? For I can still wield a brand."
-- Return of the King
Jag kan säkert komma ihåg fel, men finns det något ställe i böckerna där Sauron utmärker sig som en stor fighter? Jag har alltid tolkat det som att hans styrka ligger i hans förmåga att manipulera.
Precis. Just detta är egentligen mer intressant för mig än hur bra eller dålig Sauron är på att slåss då det säger något om hans karaktär och ondskans karaktär i böckerna.Men bra eller dålig, så riskerar han inte sitt eget skinn så länge han har underhuggare som kan göra det åt honom.
I kommentarspåret till filmen säger de att tanken är att hans mun förvridits och korrumperats av sakerna den behövt säga, och det är i alla fall en cool idé.
Fast lite närsynt måste han väl vara som inte fattar att Eowyn är en kvinna?
Fast är det inte Gandalf och Väktaren då? Med tanke på porten och vattnet. Men visst är det en fri tolkning så kanske det också ingår.Först trodde jag faktiskt inte att det skulle föreställa Gandalf då den frångår beskrivningen i böckerna på typ alla sätt det går.
Har letat på nätet men hittar inget som bekräftar vilket monster det rör sig om. Så det kan absolut röra sig om vilket av de båda som helst (eller något annat).Fast är det inte Gandalf och Väktaren då? Med tanke på porten och vattnet. Men visst är det en fri tolkning så kanske det också ingår.
Jag förstår dig. Jag gjorde samma felläsning när jag glad i hågen köpte Monsterboken till Drakar och Demoner och blev otroligt besviken på innehållet jag fickJag tror hela tiden att den här tråden handlar om "Tolkien och hans moster" och blir lika besviken varje gång![]()
Inte Tolkien och Hans Monster, lillebrorsa till Lars Monster?Jag tror hela tiden att den här tråden handlar om "Tolkien och hans moster" och blir lika besviken varje gång![]()
Fast här är det väl snarare Tolkien som tolkat något istället för att någon tolkat TolkienBreven från Jultomten. 1933.
Ovättar slåss mot Norpolsbjörnen och röda gnomer från Norge.
View attachment 20950
Fast här är det väl snarare Tolkien som tolkat något istället för att någon tolkat Tolkien
Fast här är det väl snarare Tolkien som tolkat något istället för att någon tolkat Tolkien
Här är en målning från samma konstnär som gjorde Gandalf ovan. Denna föreställer mötet mellan Eowyn och Häxkungen och är även den en väldigt fri tolkning.
View attachment 20948