- Joined
- 4 Dec 2010
- Messages
- 7,770
Tycker det är en av de absolut värsta duellerna i hela franschisenJag gillar verkligen Count Dooku-duellen.

Tycker det är en av de absolut värsta duellerna i hela franschisenJag gillar verkligen Count Dooku-duellen.
Tycker det är en av de absolut värsta duellerna i hela franschisen![]()
Det borde väl vara helt uppenbart att serien inte förnyades för att tittarsiffrorna inte var tillräckligt bra. Professionella kritiker och youtube-kritiker kan såga den jämsmed fotsulorna, och serien kan ha 0 % från både kritiker och publik på Rotten Tomatoes -- om tillräckligt många tittar så kommer den att få en andra säsong ändå.
Det är möjligt att en riktigt kritikerrosad serie kan få en andra säsong trots mindre bra tittarsiffror, eftersom tv-bolaget kan tänka sig att publiken kommer att hitta den, men de kommer aldrig att avsluta en serie som många tittar på oavsett hur kritiserad den är.
Det borde väl vara helt uppenbart att serien inte förnyades för att tittarsiffrorna inte var tillräckligt bra. Professionella kritiker och youtube-kritiker kan såga den jämsmed fotsulorna, och serien kan ha 0 % från både kritiker och publik på Rotten Tomatoes -- om tillräckligt många tittar så kommer den att få en andra säsong ändå.
Tror det känns som om "alla" sett serien för att vi/de flesta på forumet, befinner sig i en bubbla. Jag upplever själv att de flesta jag umgås med samt de jag följer på youtube etc, har sett serien. Men jag tror inte speciellt många utanför min bubbla ens vet vad serien är för något, men min gamla mor och min bror som egentligen inte gillar Star Wars har inte sett The Acolyte men de har sett alla The Mandalorian.Vilket förvirrar mig, för det verkar som om alla har sett den. Precis alla hatar den och måste prata om den så ofta de kan. Hate-watching är ju också tittarsiffror liksom. Ibland känns det som att jag är i en minoritet av folk på internet som inte har sett den (jag blev avtänd på SW efter Book of Boba/sista säsongen av Mando/Ahsoka).
Du vet vad man säger: Fool me thrice and I can't get fooled again.
Tror det känns som om "alla" sett serien för att vi/de flesta på forumet, befinner sig i en bubbla. Jag upplever själv att de flesta jag umgås med samt de jag följer på youtube etc, har sett serien. Men jag tror inte speciellt många utanför min bubbla ens vet vad serien är för något, men min gamla mor och min bror som egentligen inte gillar Star Wars har inte sett The Acolyte men de har sett alla The Mandalorian.
Jag har inte sett den. Såg recensioner av de första avsnitten, vilket inte fick mig det minsta sugen.Vilket förvirrar mig, för det verkar som om alla har sett den. Precis alla hatar den och måste prata om den så ofta de kan. Hate-watching är ju också tittarsiffror liksom. Ibland känns det som att jag är i en minoritet av folk på internet som inte har sett den (jag blev avtänd på SW efter Book of Boba/sista säsongen av Mando/Ahsoka).
Titel | Metacritic (kritiker) | Metacritic (publik) | IMDB |
Rogue One | 65 | 7.6 | 7.8 |
The Acolyte | 67 | 3.9 | 4.1 |
Andor | 74 | 8.1 | 8.4 |
The Mandalorian | 71 | 7.8 | 8.6 |
The book of Boba Fett | 59 | 5.3 | 7.2 |
Obi-Wan Kenobi | 73 | 6.4 | 7 |
Precis alla hatar den...
Acolyte är dock ljusår ifrån den bottenlöst usla Boba Fett. Där snackar vi ju nästan Willow-nivå!
Precis så jag känner för The Acolyte. Låt de som anses vara ondskefulla stå i rampljuset för en stund, låt oss se varför de anser sig ha rätten att göra som de gör och låt oss se en Star Wars berättelse ses via antagonisternas ögon. Det hade kunnat bli så bra och coolt!!! Men det blev skit.Boba Fett är ett praktexempel på hur man kan ha ett svinbra koncept (gangsterfilm i spaghettiwesternmiljö, med en välkänd och älskad men ännu inte överexploaterad antihjälte i huvudrollen) och ändå lyckats supa bort genomförandet fullständigt. Det kunde blivit så otroligt bra.
Precis så jag känner för The Acolyte. Låt de som anses vara ondskefulla stå i rampljuset för en stund, låt oss se varför de anser sig ha rätten att göra som de gör och låt oss se en Star Wars berättelse ses via antagonisternas ögon. Det hade kunnat bli så bra och coolt!!! Men det blev skit.
Precis så jag känner för The Acolyte. Låt de som anses vara ondskefulla stå i rampljuset för en stund, låt oss se varför de anser sig ha rätten att göra som de gör och låt oss se en Star Wars berättelse ses via antagonisternas ögon. Det hade kunnat bli så bra och coolt!!! Men det blev skit.
(En sak som är slående nu när det inte blir mer är att serien är ”den onda sidan vann och Jedis suger, gg.”) Kanske inte helt tillfredsställande storytelling för Star Wars? En litet längre säsong med bättre pacing hade kunnat inbegripa fall och redemption, men nu blev det som det blev i stället.)
Acolyte är dock ljusår ifrån den bottenlöst usla Boba Fett. Där snackar vi ju nästan Willow-nivå!
Jag roade mig med att kolla betygen på de serier (och den film) som nämnts mest i den här tråden, och så här ser det ut:
Titel Metacritic (kritiker) Metacritic (publik) IMDB Rogue One 65 7.6 7.8 The Acolyte 67 3.9 4.1 Andor 74 8.1 8.4 The Mandalorian 71 7.8 8.6 The book of Boba Fett 59 5.3 7.2 Obi-Wan Kenobi 73 6.4 7
Jag vet inte hur mycket, om något, det säger. Men några av mina reaktioner:
- Jag är inte så överraskad över att Andor och The Mandalorian får höga betyg av både kritiker och publik.
- Jag är däremot överraskad över att Rogue One har det näst lägsta kritikerbetyget. Jag tycker den är helt överlägsen t.ex. Obi-Wan Kenobi (The Acolyte har jag inte sett, så kan inte uttala mig om den). Personligen tycker jag att den är bäst av alla Star Wars-filmer.
- Folk som recenserar på IMDB verkar vara snällare i betygen än de på Metacritic (jag tror att den senare är mer utsatt för review-bombing).
- Kritikerna verkar generellt inte särskilt förtjusta i Star Wars.
"onda sidan kan problematiseras" och det har vi ju redan sett med Anakin/Darth Vader.
Ja alltså, jag tror inte det går att göra sämre TV än Boba Fett med den mängden resurser de hade (inte bara pengar, utan även känd karaktär, populär setting, etc).
Det här tycker jag är intressant - hur tycker du att Mörka sidan problematiseras i prequels? Vi får se hur man kommer in i (och ibland, ut ur) den mörka sidan, men det är väl inget snack om att den bara är dålig och destruktiv?
Möjligen finns det en implikation att bägge sidor är oundvikliga och en del av den kosmiska balansen, men...
(En sak som jag älskar är hur Jedi-orden känns sturig i prequel-filmerna, men det visar sig att de har rätt. Anakin borde inta ha tränats, och romantik leder till den Mörka sidan ( ialla fall ibland, och det är illa nog). Vill man minimera mängden Darksiders gör Jedi-orden det korrekt!)