Jeeves said:Nu är FN-konventionen bara en målsättning, och den menar dessutom inte att människor har en rätt att leva på andra. Och ja, telefonförsäljare gör ett meningsfullt jobb - alla jobb är meningsfulla om någon är villig att betala för dem. Medkänsla är precis vad jag har - det är just därför som jag inte vill se det svenska välfärdssystemet utnyttjat av diverse arbetsskygga drägg som belastar systemet och därmed tar brödet ur munnen på dem som VERKLIGEN behöver hjälp. Personer som vill leva som parasiter på andra behöver (hårdhänt) upplysas oma tt det inte är acceptabelt. I andra länder arbetar man eller så får man ligga och dö på gatan om man inte har laga förfall genom aatt man är sjuk och INTE KAN arbeta. Den borgerliga regeringen har gjort alldeles rätt i att försöka få det folk att inse denna basala sanning. Således anser jag att nästa steg är att avskaffa alla socialbidrag. Istället får utförsäkrade arbetslösa jobba åt samhället och göra sig nyttiga. De som inte går med på det får leva på sin familj eller svälta. Redan aposteln Paulus skrev att den som inte VILL arbeta inte heller skall äta.
Att vuxna och välutbildade människor i ett såpass "fritt" och "demokratiskt" land som Sverige aktivt propagerar mot nyansering är fruktansvärt skrämmande.
Jag skrev inget namn i mitt inlägg, jag använde medvetet plural och riktade min kritik mot tråden i största allmänhet vilket jag är övertygad om att du förstod när du läste det från första början.
Marukusu said:Fin sammanfattning, tänkte just spy galla över den här tråden personligen men såg att du hann före.
Att vuxna och välutbildade människor i ett såpass "fritt" och "demokratiskt" land som Sverige aktivt propagerar mot nyansering är fruktansvärt skrämmande.
Att kapitalismen, imperialismen och alla de andra -ismerna också begått fruktansvärda brott av olika slag mot människor världen runt (som alla kan använda mot ditt alltför kategoriska resonemang, om du inte är beredd att ytterligare nyansera bilden).Lexx said:Så vad är det vi inte förstått? Att kommunismen är förtryckande, fördummande, kan bara genomföras om man dansar efter kommunisternas gevärspipa och avsäga sig all rätt till rätten till att vara en egen individ? Ja, det har jag förstått, men vad har jag missat?
Lexx said:Som vanligt med kommunister eller socialister [vänster som höger, samma sak] så skyller de på allt och alla andra. Vi som inte låter oss luras eller som kommunisterna brukar säga: "inte är införstådda med vad kommunism är" ja vi som upplevt kommunismens förtryck, vi var inte med om den "sanna" kommunismen. Men tänka sig, sådär sa partiföreträdare i Polen också... "Vi kan inte ha riktig kommunism för att vi motarbetas av väst" Ständiga bortförklaringar och ursäkter. Tycker mig känna igen retoriken från den fantastiske ledaren och generalisimo Kim från Nord Korea. Hans ständiga ursäkter varför han förtrycker miljoner är för att elaka USA är så dumma... Buhuuuu!
Samma löjlig argument som dammiga gamla svenskommunister med Jan Myrhdal i spetsen som fortfarande än idag skyller Pol Pots gärningar på USA. Samma kommunister som menar att Kina gjorde rätt under den massakern på Himmelska Fridens Torg.
Så vad är det vi inte förstått? Att kommunismen är förtryckande, fördummande, kan bara genomföras om man dansar efter kommunisternas gevärspipa och avsäga sig all rätt till rätten till att vara en egen individ? Ja, det har jag förstått, men vad har jag missat?
EvilSpook said:Att kapitalismen, imperialismen och alla de andra -ismerna också begått fruktansvärda brott av olika slag mot människor världen runt (som alla kan använda mot ditt alltför kategoriska resonemang, om du inte är beredd att ytterligare nyansera bilden).Lexx said:Så vad är det vi inte förstått? Att kommunismen är förtryckande, fördummande, kan bara genomföras om man dansar efter kommunisternas gevärspipa och avsäga sig all rätt till rätten till att vara en egen individ? Ja, det har jag förstått, men vad har jag missat?
//EvilSpook
Ärligt talat, är inte "men kolla vad kassa de andra ismerna är då!", som svar på påståendet "kommunismen är kass", ganska svagt som argument räknat?EvilSpook said:Att kapitalismen, imperialismen och alla de andra -ismerna också begått fruktansvärda brott av olika slag mot människor världen runt (som alla kan använda mot ditt alltför kategoriska resonemang, om du inte är beredd att ytterligare nyansera bilden).Lexx said:Så vad är det vi inte förstått? Att kommunismen är förtryckande, fördummande, kan bara genomföras om man dansar efter kommunisternas gevärspipa och avsäga sig all rätt till rätten till att vara en egen individ? Ja, det har jag förstått, men vad har jag missat?
Det är inget argument. Det var svar på frågan han ställde.Organ said:Ärligt talat, är inte "men kolla vad kassa de andra ismerna är då!", som svar på påståendet "kommunismen är kass", ganska svagt som argument räknat?
/Anders
Arfert said:Nåja, mig veterligen har aldrig ett kapitalistiskt land vart tvungen att använda taggtråd, murar och beväpnade vakter med ordern "skjut för att döda" för att hindra sina medborgare från att lämna landet.
Jag är nyanserad i det här fallet, men det kanske är svårt att se om man inte vart där och sett landet i fråga IRL. Det var egentligen ännu värre. Sen kan ju saker vara jobbiga att läsa om det krockar med ens färdiga föreställningar om världen.