Nekromanti T1 imorgon

Re: Kött och metall i tidsmaskiner

/Balderk, som kanske spoilade en av de häftigaste scenerna i X2 för någon nu...

Hmmm, när går nästa buss till Umeå? Jag har en herr Balderk att döda...
 
Re: Kött och metall i tidsmaskiner

Fast filmen hade kanske inte blivit lika rolig då han nog skulle kunna haft ihjäl grabbens mamma rätt lätt med en über pistol.

Tja, det är inte rollspel vi snackar här. I en film är hjältarnas försvarsvärden alltid proportionella mot skurkarnas anfallsvärden.
 
Re: Kött och metall i tidsmaskiner

Hmmm, när går nästa buss till Umeå? Jag har en herr Balderk att döda...

Hahahahahaha! Har du alltså inte sett den? Mwohahahaha! Jag är sååå ond! Okej, men den kommer vara läcker ändå, jag loooovar. Annars kan du tala med mig på #rpgonline så kan vi se hur jag kan gottgöra det :gremwink:

/Balderk, kanske ska lägga till en X2 spoiler varning...
 
Re: Kött och metall i tidsmaskiner

Det är så svårt att skratta med ett hål i skallen större än det jag har redan.

Erik

PS: Som GURPSare, har du läst 'Aces Abroad'? På tal om koalor alltså?
 
Re: Kött och metall i tidsmaskiner

Grejen är, dramaturgiskt sett, inlagd av två skäl:

1, Vår hjälte saknar därmed varje tillstymmelse till materiella bevis på att han kommer från framtiden.

2, Det ger Ah-nuld anledning att fetwajsta nån för att ta dennes kläder och vapen.

Erik
 
Re: Kött och metall i tidsmaskiner

Något jag undrar över, med tanke på hur tidsmaskinen fungerar, är varför de inte tar ett supervapen från framtiden, packar in det i fläskkotletter och tar med det när de ska tillbaka i tiden och slåss med mördarrobotar :gremconfused:

Ett supervapen från framtiden, inpackat i fläskkotletter? Är det inte ett sånt som Arnold spelar?

JPS
 
Koalor [OT]

"Upp med händerna! Polisen! Kom med lugnt och stilla här - och garva inte. Tänk vad dina kompisar skall garva när de fick reda på att du blev anhållen av en koalabjörn, mate."

Erik
 
Back
Top