Nekromanti Sysselsättningar

Boboliwsy

Warrior
Joined
6 Nov 2000
Messages
308
Location
Gävle
Tänkte kanske skriva ihop nåra nya sysselsättningsperioder till N2, nämligen dessa:
Bonde (!)
Chaffis (Taxi, limousin, combatcab)
Pilot och stridspilot
Agent
Kock (ja!)

Undrar om någon har några synpunkter/idéer/tips eller så till detta? Och om någon vet nån bra stans att publicera det på när/om det blir färdigt...

/Boboliwsy
 
Det är väl klart mitt material blir bra (om det nu blir nåt av det)! /images/icons/smile.gif
Alla har väl velat spela bonde eller kock i Neotech!

/Boboliwsy
 
Bonde (!)

Nja...just den är nog ingen större höjdare...detta yrke lär vara en kraftig minoritet, dessutom är ju det mesta genmanipulerat nuförtiden ;-)

Tittar man på Sveriges utveckling:
1750-tal 95% bönder
1990-tal 1-5% bönder

Antagligen är siffran 50 år senare nere på en 20-30 promille eller så.

Riddaren


Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
"Pilot och stridspilot"

Att tänka på är att stridspiloten också är officer. En typisk stridspilot börjar sin bana som flygintresserad, går på militärhögskola och blir sedan officer, varefter han plockas ut för pilotträningen och får lära sig flyga. Först därefter pusslas egenskapen "officer" ihop med egenskapen "pilot" och resulterar i en stridspilot.

I de fåtal fall som piloten har flygcert från början så måste han ändå gå igenom lämplig militärhögskola och bli officer innan han får lära sig taktiskt stridsflygande. Flygcert är inget krav för att man ska bli stridspilot. Tvärtom kan det i vissa fall vara ett hinder, då man på flygkrigsskolan ändå får lära sig hur man flyger men då på "korrekt sätt" från början. Har man ett civilt flygcert så har man också ett civilt flygtänkande, och det är inte alltid så bra att ha det som militär flygare.

- Krille
<A HREF="http://www.foxtail.nu" target="_new">http://www.foxtail.nu</A>
 
Okej, bonde kanske inte är någon höjdare. Jag kanske iofs tänkte mig nåt lite mer "high-tech" än en bonde i tradiotionell bemärkelse. Men troligtvis stryker jag nog bonden.

Sen var det en annan sak jag tänkte på... Kocken! Kommer inte på så överdrivet många olika sysselsättningsfärdigheter till dem...

/Boboliwsy
 
Kock färdigheter:
Närstrid-Kniv (alla kockar kan slås med kniv, det har jag sett på film /images/icons/wink.gif)
Kastkniv
Fingerfärdighet
Första hjälpen
Matlagning
Stil & smak
Värdering
Design
Expertkunskap-Kryddor
alt som allt 9 stycken lika många som Gängmedlem =)

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
publisera det på forumet först och främst.. så kopierar jag det och lägger det på min sida.
och så kopierar ripperdoc det, och så lägger han det på sin sida, skriver att det är under hans copyregel i tron att någon ska stjäla dem från hans sida. eller nått.

men kock.. fan vad skoj!

Smaffy är jag. blä.
 
kockar kanske har rätt mycket skojig fritid.
skippa bort alla små yrkesenheter och lägg dem på fritidsenheter.

eller ännu tuffare.. gör lite olika kockar, en tristkock som arbetar på nått ärtserverande fisförnämt företag, en kockversion som arbetar på en sliskig krog... och kanske nån kock som extraarbetar som... nått tufft.

och när kvällen kommer, när det blir mörkt och solen hamnar bakom de stora skyskraporna tar kocken av sig kockmössan, kockförklädet och resten av kläderna /images/icons/cool.gif, men inte alla. för så får man ju inte göra /images/icons/crazy.gif. sedan tar han på sig sina... sina... superherokläder, sin nattsvarta mantel och.. kanske en hjälm. och så springer han ut på stan tillsammans med sina polare och kickar sönder statlig egendom.. kanske.

ni förstår vad jag menar, om inte så får jag nog förklara innuti mitt skägg. jag kan tänka mig en kock eller annat yrke arbeta deltid. de kan ju göra mycket mycket mer på fritiden eller nått. de kanske har en liten skojig lägenhet dit de kan ta hem folk å så.. skitsamma.

har ni aldrig sett fightklub? där gör kockarna mer än vad plikten kräver.

Smaffy är jag. blä.
 
Du glömde:

Professor/uppfinnare/vetenskapsman.

/images/icons/smile.gif

[color:red]/P|uT0NiUm</font color=red>
Point

Click


KILLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLLL!
 
Kanske byta ut 'kast-kniv' mot något annat =) Den enda kock som kastar kniv är Segal och han är ju tränad kommando soldat.... ju.... =)

Dammit Eddie, you never flush!!!
 
Men han är ju faktist as tuff (jag är seriös) när det komemr till action filmer så är Steven Segal GUD! ingen är så hård!

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
Re: Du glömde:

Täcks inte dessa av Universitet och Tekniker?

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
Advokat

Jag bifogar en fil över hur en advokat kanske skulle kunna vara... jag personligen är inte så nöjd och det är en sak som är kvar nämligen befodringsgrejen om nån kan komma på nåt bra där tackar jag redan nu

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
"Närstrid-Kniv"

Glömmer du inte Närstrid-Köttyxa, en självklarhet för en Kock ;-)

Riddaren


Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
*ser frmaför mig hur en japansk sushi kock går lös på Yakuzan med en gigantisk 2hands köttyxa (fisk kanske...)*

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
Befordring för en Advokat

1) Springpojke (alla advokater med aktning har någon som springer enklare ärenden, svarar i telefon, sorterar post och liknande)

2) Lekman

3) Nämndeman

4) Jurist

5) Försvarsadvokat

6) Åklagare

7) Domare

Riddaren


Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
Re: Befordring för en Advokat

Är det OK om jag använder det du sa?

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
Re: Befordring för en Advokat

Jepp...

Fast jag vill ha lite credit för det ;-)

Riddaren


Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
Re: Befordring för en Advokat

Är det OK om jag tar in delägare mellan Åklagare och Domare?

Jag är nog gud iallafall, när man tänker efter...
 
Back
Top