Nekromanti Svårigheter i strid?

trinker

Warrior
Joined
6 Aug 2000
Messages
299
Får man svårare på båda två om jag skulle vilja hugga någon och sedan parera?


"Nu är tiden inne"

Cozcin
 
Ja det får man om man ska lyssna på de flesta här på forumet. Själv anser jag att du inte kan parera ett motanfall om du bara har ett vapen.

Morollan GyllenSkägg -De sju havens F.D Skräck
 
Självklart kan man det.

Om inte motanfallet är specifikt precis samtidigt som anfallet (hörge svårighet samt mindre skada om jag inte minns fel). Isf går det inte av naturliga skäl att parera motanfallet.

Men om inte motanfallet kommer samtidigt ser jag inte några problem med att parera det. Det är ju en vanlig slagutväxling. Lektion 2.A lixom, inget svårt.



MvH
Kullendorff

"För övrigt anser jag att NeoGames kan börja ge oss rimliga releasedatum"
 
"Får man svårare på båda två om jag skulle vilja hugga någon och sedan parera?"

Det beror på vad som är bestämt under redogörelsefasen. Exempel:

Den jargiske tempelriddaren Gehan Nivo har hamnat i en väpnad strid med två dammariska soldater. Gehan har bara ett slagsvärd medans soldaterna har både kortsvärd och rundsköld. Gehan vinner intiativet mot båda soldaterna och väljer att göra ett snabbt anfall mot vardera motståndare. Soldat 1 väljer att blockera anfall medans Soldat 2 väljer att blockera och därefter göra ett motanfall. Gehans hugg (Svårighet Ob4T6 pga två manöver) mot Soldat 1 blockeras och lika så mot Soldat 2. Därefter så gör Soldat två sitt motanfall (Ob4T6), Gehan väljer att göra en instiktiv parad (Ob5T6) som lyckas med nöd och näppe.
Hade Gehan varit försvarare mot en av soldaterna och anfallre mot den andre så hade det varit så här: Gehan väljer att parera mot anfallaren och göra ett kraftfullt hugg mot försvararen. Hans anfallare gör ett hugg och en sköldstöt som Gehan parerar (Ob4T6 på den första attacken pga av att han deklarerade två manöver under redogörelsefasen, och Ob5T6 på den andra pga att svårigheten stiger med antalet pareringar). Därefter så gör Gehan sitt anfall (Ob5T6 pga att en extra parering har gjorts innan anfallet utfördes på sin grundsvårighet Ob4T6).



Bela
 
Här kommer en hel förklaring.
1) har du bara ett vapen så får du +Ob1T6 på båda.
2) har du två vapen och är ambidextriös så är det ingen svårighetsgrad hur du än delar upp dina moment.
3) är du inte ambidextriös så får du +Ob1T6 på båda men du kan slå under samma moment.

// Anson den store Drakdräparen
 
Back
Top