Nekromanti Stockholmsföda

Lindenius

Swashbuckler
Joined
10 Jun 2003
Messages
1,896
Location
Umeå
Jag och min fru ska dra på stockholmsresa nästa vecka. Två dagar helt utan barn i den kungliga huvudstaden, vilket så klart bara kan innebära en sak för småbarnsföräldrar:

Mat i mängder!

Vi har helt enkelt beslutat oss för att äta oss genom Stockholm. Således behöver vi tips på restauranger och caféer som är bra/häftiga/speciella i kombination med att de befinner sig centralt. Prisnivå är av mindre betydelse.

//erik. nyfiken på utbudet
 
Stockholm är inte särskilt spännande matmässigt såvitt jag vet, men som vegetarian är det förstås svårt att veta säkert.

Vad som är säkert är att dessa två krogar är sådana som konstant dyker upp i konversationer och tidningar just nu:

Operakällaren
- Klassisk och högkvalitativ Stockholmskrog, och en av Sveriges mest välkända och belönade. Mycket centralt belägen vid ena änden av Kungsträdgården, Operahuset, Karl XIIs torg.

Pontus!
- En av Stockholms mest välkände krögare har startat nytt, igen. Är redan mycket välkänd för sin genomgående proffsighet och trevlighet, där alla från kunniga vin- och ostronexperter till McDonalds-familjer på sitt första besök i stortstan behandlas med samma respekt. Också mycket centralt belägen på Brunnsgatan 1.
 
Har ett tips, men jag vet inte om den går bort eftersom den inte ligger centralt.

Edsbacka krog i Sollentuna, ligger ca. 20 min bort med pendeln från centralen. Om ni vill käka på en "lyxig" restaurang. Den är dyr, men den har fått två stjärnor i Michelin(stavning?) guiden. Om jag inte minns helt fel så är det den enda restaurangen i Sverige som har det. Den är lite cool också eftersom den har funnits sedan 1600-talet. http://www.edsbackakrog.se/
 
Bröderna Olsson

Testa Bröderna Olsson - Garlic & Shots om ni tycker om vitlök. En stabil, köttorienterad meny i trevlig miljö och en källare som gör att man gärna stannar kvar för ett par öl även efter middagen. De har dessutom bedömt Stockholms största utbud av shots (och då snackar jag inte slibbiga candyshots utan sådana som faktiskt smakar gott).

Ligger på Söder.
 
Stockholm är inte särskilt spännande matmässigt såvitt jag vet, men som vegetarian är det förstås svårt att veta säkert.
Kan du inte rekommendera något roligt vegetariskt ställe då?

//erik. r
 
"Kan du inte rekommendera något roligt vegetariskt ställe då"

Hermans. Gott krubb även om man ä militant köttätare.


Storuggla, yum yum yum
 
Resturang Tre plan på... (hmn malmskilnadsgatan? trapporna upp vid tornen typ) om den finns kvar, var ett rätt ok ställe att äta på. East är väl också ok..

Men det beror ju alltid på vilka kockar som jobbar för tillfället.



/...äh det är för länge sen jag åt dagligen på resturang i stan.
 
Tja, jag vet inte riktigt vad du avser med centralt beläget, men just i City är det ganska ont om dem. Hermans som Storuggla rekommenderar har en trevlig utsikt (stans bästa?) och en prisvärd buffé. Lite väl mycket bukfyllnadskänsla, dock. Hermans ligger på den otroligt charmiga Fjällgatan på Södermalm som nästan är värd ett besök i sig.

En annan vegetarisk buffé hittas klart mer centralt vid Östermalmstorg, på ett ställe som heter Örtagården. Tyvärr är såväl lokaler och mat inte så väldigt spännande om än kompetent. Länge ett populärt tillhåll för Östermalms tanter, och en helt annan publik än övriga vegohak. Kan vara värt ett lunchbesök, dock.

På Söder finns också Chutney, som har ganska god mat och framförallt billig. De har tre olika rätter varje dag, och det är svårt att egentligen säga att de har någon rikitning utöver att det är vegetariskt. De har även alkoholrättigheter, vilket annars inte är väldigt vanligt på helvegetariska krogar.

Det finns även ett par krogar med namnet Manna i olika varianter. Undvik dessa.
 
Tre snabba

Cafe Piastowska på Tegnergatan 5. Detta polska vattenhål är en av Stockholms mer udda och personliga restauranger med obestämbar inredning av mörkt trä med snidade figurer. Insidan ser ut ungefär som regalskeppet Vasa ser ut på utsidan. Fantastiskt god mat som är en stor överasnking för den som tror att Polen inte har någon matkultur. Till varje varmrätt får man även en tallrik dagens soppa som, undantagslöst, är gudomlig (har man tur är det ärtssoppa). Prova även gärna deras specialimporterade öl. Om man har tur kan man få sitta direkt under det moderna Polens skapare, tillika nationalhjälten, Amiral Pilsudski.

Restaurang Moldau är det centraleuropeiska kökets främsta försvarare i Stockholm. Schnitzlar stora som dasslock och om man har tur kan man även bli serverad av ägaren iklädd traditionell österrikisk, ledad träslips.

Ett lunchtips när ni hastar runt i cityområdet är att besöka Texas Burger Co. i Kungshallen vid Hötorget. Snabbt, gott och stora portioner. Agendan sätts snabbt av den skylt som sitter vid entrén "Inga leksaker. Inga clowner. Inga bollhav."

/Anders, blev hungrig av att skriva detta :gremtongue:
 
Två snabba till

Om ni inte är rädda för att lämna citykärnan och är sugna på italienskt så rekomenderar jag Hosteria Tre Santi på Södermalm och La Familgia på Kungsholmen. Den senare kan skryta med att Frank Sinatra ätit där.

/Anders
 
Att knalla ner på Hötorgshallen är ju alltid trevligt, finns flera schyssta ställen där nere, specielt om man gillar fisk. Inte SÅ farligt dyrt. Och trevlig internationell stämning.

Om pengar inte är ett problem så är Stockholms (och Sveriges, sannolikt Nordens) BÄSTA resturang "Mathias Dahlgren" som ligger i Grand Hotel. Osannolikt bra. Går inte att jämföra med vanliga resturanger. Men INTE billigt. Dock på nåt underligt sätt prisvärt. Om man bara går på resturang en gång om året ska man välja den här.

För medeltidsfreaks kan jag ju nämna resturangen "Sjätte Tunnan" på S. Nygatan 43 i Gamla stan. "Medeltidskrog, komplett med gyckel, mjöd och tidsenlig, väldigt rustik meny. Mycket vilt." enligt alltomstockholm.se

Och vad du än gör: gå INTE på "thank god its friday" i kungsan. Dyrt och dåligt. Men om ni ska dricka drinkar är baren OK.
 
Jag glömde såklart Svejk, som inte bara har namn av en bra bok utan även gott krubb, godare öl och en total brist på giraffer.


Storuggla, dock exilmagyarer ibland
 
Re: Stockholm

Om du ska till stockholm borde du gå om slottet och se en högvaktspågång vid 12:00 (13:00 på lör, sön), nu när väldrillade livgardister står för bevakningen. Med detta antyder jag att jag är del i kompaniet som sköter några högvaktsdygn under jul och nyår och kan säga att vi har riktiga uniformer (dvs. Model Äldre, inte m90skit eller finkostym som amf1 *spott, fräs*) och kan marschera i takt :gremgrin:

Lange // 3:e generationens kavellerist
 
Restaurangen, Oxtorgsgatan 14,

Jag tycker att de har den absolut bästa maten i hela stan, men liksom ditt alternativ så är det verkligen inte billigt...
 
PA&Co på Riddargatan. Dyrt men inte för dyrt. Otroligt gott. Mysig, avspänd miljö med goda möjligheter att se på kändisar utan hets. Får du chansen skall du ta deras Wienerschnitzel, men så gott som allt är superbt. Stället är dock ganska litet och svjv kan man inte boka bord.

Jag äter alltid där när jag är i huvudstaden. Skulle du se mig äta tillsammans med en gråhårig äldre man så kom fram så skall jag presentera dig för baron Uggla.
 
Tjoho.
Tack allihopa för spännande svar.

I morgon drar vi till huvudstaden och börjar våldgästa caféer och restauranger. En redogörelse kommer när jag kommer tillbaka. Kom gärna fram och säg hej om ni känner igen mig. Lägg till typ 25 år på avataren så har ni mig.

//erik. :gremgrin:
 
En redogörelse kommer när jag kommer tillbaka.
Eftersom det inte kommit någon än så antar jag att du aldrig åkte tillbaka till Umeå utan bosatte dig i Stockholm. :gremtongue:
Skämt åsido; det skulle vara intressant att veta var ni gick och vad ni tyckte.

/Anders
 
Back
Top