Speltimmen v5-8

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
37,944
Location
Rissne
Speltimmen! En tråd för diskussioner om spel vi spelat på sistone.

Enkla riktlinjer/målsättningar jag själv tänkte följa:
  • Helst ett nytt spel varje vecka (även om trådarna kommer en gång i månaden).
  • Helst spela minst 60 minuter.
  • Det ska vara ett spel jag köpt på Steam men inte spelat än, eller åtminstone spelat mindre än 60 minuter av.
Sen skriver jag en liten kommentar om spelet, vad jag tyckte och så. Ibland kanske jag sätter nåt betyg.

Mitt mål är att förbättra mina stats på SteamHour. Det vill säga, ha färre spel jag aldrig startat eller som jag spelat väldigt kort tid.

Ni gör såklart vad ni känner för =)

Jag har utformat ett betygssystem jag tänker använda mig av när jag känner för det. Använd det om ni vill:

75 – spelet är trasigt, snudd på objektivt ospelbart. Mekaniken är trasig, spelet har fruktansvärda buggar.
80 – Jag kunde tvinga mig igenom den första timmen, men stängde av så snart jag uppnådde den. Fungerande, men plågsamt tråkigt/jobbigt spel.
85 – "Meh". Det här spelet var väl... öh, okej antar jag. Det var inte plågsamt att spela, men det är inte heller speciellt lockande att återvända till det.
90 – Det här spelet fortsätter jag ha installerat, eller skriver upp på min lista över spel jag vill återvända till senare. Eller så kan jag rekommendera spelet.
95 – Jag tänker spela vidare på det här spelet IDAG. Och du borde verkligen spela det också.
 
Jag köpte och spelade lite över 60 minuter av Front Mission 3: Remake.

Som namnet antyder är det alltså ännu en Front Mission-remake; den här gången av FM3 som ursprungligen kom till Playstation.

Storyn är hittills ganska dum och inte så välskriven, med framför allt en rätt osympatisk och omogen huvudperson. Men jag har insett att man inte spelar Front Mission för storyn… Utan för att få spela ett spel med mechas och turbaserad strid. Det är en niche där FM-spelen är mer eller mindre ensamma, möjligen bortsett från Battletech.

Spelet som sådant är det egentligen inget fel på. Som med framför allt det första spelet har en hel del charm gått förlorad när allt ska bli högupplöst 3D med modern "realistisk" grafik, men det är snyggt nog. Animationerna är lite floaty, men det var de nog back in the day också. Det syntes bara mindre när mechsen var sprites halva tiden. Men jag blir lite sugen på att gå tillbaka och kolla.

De verkar ha använt en hel del halvdassig uppskalnings-AI. Jag hade gärna haft möjlighet att välja att se de lågupplösta originalfilmerna och -bilderna istället. För det här ser inte så bra ut.

Men ja, jag lär fortsätta spela. Men inte just nu. och så har jag just refundat spelet. Varför? För att specifikt den här PC-porten är ganska dålig. Framför allt är kontrollerna inte PC-mässiga. När jag ska spela turbaserade spel på PC förväntar jag mig att kunna välja enheter, eller åtminstone välja vart de ska gå, med musen. Här används musen enbart i menyer. Man flyttar alltså istället pekaren för vart ens wanzer ska gå med WASD och bekräftar med Enter.

Genomgående har jag varit väldigt oimponerad av PC-versionerna av Front Mission-remakesen. De känns verkligen som en synnerligen slapp eftertanke. Ingen av dem har haft bra musstöd – samtidigt som Front Mission 1 till Nintendo DS hade perfekt stöd för pekskärm/mus. Och det kom 2007!

Jaja, ska jag ändå spela med handkontroll så gör jag nog hellre det på Nintendo Switch, och jag har dessutom nyss beställt en fysisk cartridge med spelet på. Den kommer ta nån månad att levereras, men å andra sidan är jag inte riktigt klar med tvåan ännu heller…

BETYG: 85− som PC-port, 90 som spel
 
Back
Top