Skuggsagors novelltävling

Joined
26 Aug 2007
Messages
997
Hej, jag tänker att här finns det ju massa folk som tycker om både fantastik, lajv och novell-skrivande så det vore ju dumt att inte posta en sådan här grej här:



Skuggsagors första stora novelltävling


Känns höstenvintern mörk och tråkig?

Känns lajvsäsongen avlägsen?

Vi i skuggsagor har bot!

Vi drar i gång en novelltävling!


Praktisk info

Tävlingen drar börjar nu och avslutas 18 Januari 2026.

Ett bidrag ska vara mellan 400-5000 ord, alltså mellan ungefär 1 och 10 sidor.

Bidragen ska mejlas in till: skuggsagor@gmail.com

Man får skicka in så många bidrag man vill.

Det finns två kategorier av noveller:

1. Noveller som utspelar sig i Skuggsagors värld.

2. Noveller som skulle ha kunnat ha varit skrivna i Skuggsagorsvärld (alltså noveller/helgonberättelser/sagosamlingar/publicerade brev/dagböcker eller liknande som skulle kunna finnas i världen, digetsika som det så fint brukar heta).

Skriv vilken kategori din novell hör till.


Vinst!

I varje kategori utses två vinnare, en utsedd av en jury, bestående av arrangörsgruppen och en som röstas fram av folket.



Viktigt att tänka på

-Dyker det upp frågor eller funderingar är det bara att höra av sig.

-Innehållet i novellerna behöver alltså passa ihop med Skuggsagors värld och lajvets genre (så uppfinn inga nya folkslag eller för in rymdskepp eller nya gudar, men det är såklart helt okej att hitta på nya nomadiska ätter, nya ruiner eller nya sommermarkiska byar).

-Innehållet i novellerna behöver följa Skuggsagors policy. Så exempelvis ingen sexism.

-Vill man läsa mer så kan man göra det här: https://skuggsagorkampanjen.se/

-Avslutningsvis så är syftet viktigt. Poängen är att det ska var kul. Man behöver ingen tidigare skrivarerfarenhet, så länge skribenter och läsare har kul är det rätt.

-Börja nu!
 
Back
Top