DoD Regelfråga: Hur fungerar magikers formelböcker?

Knazeball

Veteran
Joined
11 Apr 2024
Messages
3
Hej!

Om ett tag ska jag spelleda DoD för första gången, den senaste versionen av fria ligan. Jag är lite förvirrad av reglerna för magikers "formelböcker" och att lära sig besvärjelser. I reglerna står det:

De flesta magiker har en formelbok, och som nyskapad magiker får du automatiskt en sådan. I din formelbok skriver du ner alla besvärjelser du kan. Att nedteckna en besvärjelse kräver ett skifts arbete. Du kan nedteckna besvärjelser som inte är förberedda. När du lärt dig fler besvärjelser än du kan hålla förberedda i minnet blir din formel bok mycket viktig. I nödfall kan du lägga besvärjelser direkt från formel boken, men det tar dubbelt så lång tid som normalt (se nedan). Formelböcker från andra magiker är också ett effektivt sätt att lära sig nya besvärjelser, om du inte har en lärare. Läs mer om att lära sig ny magi på sidan 61.

Förlorad formelbok: Om du förlorar din formelbok kan du inte förbereda besvärjelserna du hade i den. För att kunna använda de oförberedda besvärjelserna igen måste du först skaffa en ny formelbok och nedteckna besvärjelserna i den.


Vilken av dessa tolkningar (eller ingen) är korrekt?
A) Inga besvärjelser en magiker har lärt sig går någonsin förlorade, magikern "minns" alltid besvärjelserna om den får tänka efter och skriva ner dem under ett skift. Trots detta kan man inte spendera ett skift för att förbereda besvärjelser som man har långt bak i minnet, utan behöver en formelbok. Man kan heller inte lägga dem med dubbel tidsåtgång.
B) En magiker håller bara de förberedda besvärjelserna i huvudet och om den tappar bort sin formelbok måste den lära om besvärjelserna som den innehöll. Med andra ord, på nytt finna en källa (annan formelbok, lärare etc.) för att kunna skriva ner besvärjelsen i sin bok. (Man skulle ju dock kunna tänka sig att ge magikern en lite enklare inlärning denna gången).

Jag gissar att det är A baserat på regelformuleringen, men det känns samtidigt lite knas att det finns en gräns på hur mycket man kan minnas, att man behöver läsa i sin formelbok för att byta vilka besvärjelser man minns men ändå klarar av att skriva ner alla sina besvärjelser från en borttappad formelbok till en ny. Hur ska jag tänka? Hur gör ni? Har det hänt i era spel?
 
Förstår tanken med B, men hade kört på A. Hade varit rätt tufft för magiker-spelaren annars.
Du kan väl förklara det som att magikern lärt sig teorierna och förstått principerna, men måste nedteckna sin ”formel” för att konkretisera och tillämpa besvärjelsen praktiskt.
 
Jag tycker att det finns logiska argument för båda alternativen. Men personligen kör jag med A och det av anledningen att jag tycker att det är väl taskigt mot de stackars trollkarlarna ifall de skulle bli av med sin formelbok annars.
 
Alright tack för inputen allesammans! Ja jag håller definitivt med om att det blir väldigt taskigt för magiker om de glömmer bort alla besvärjelser i en borttappad formelbok.
 
Back
Top