Nekromanti Om monsterböcker - Mera monster att banka

humongos

Veteran
Joined
4 Jun 2000
Messages
195
Jag vet att många gillade S&S´s Creatures Collection. Jag tyckte den var medioker som bäst, men nu har det kommit till min kännedom att det ska komma en annan monsterbok, från Bastion press.
Den heter Fearsome Foes och det finns ett smakprov här: www.bastionpress.com/gnarl.pdf Verkar betydligt mer lovande! Eller?
 
vad är det med monsterböckerna?

MÅSTE alla monster böcker ha förkortningar som MM, CC, FF, QQ, XX ?


bara undrar..

chrull

.-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--
 
Re: Det är precis som med... o/t

Reed Richards, Susan Storm, Scott Summers, Bruce (eller Bob) Banner...

Fast å andra sidan har vi ju Tony Stark, Benjamin Grimm, Bruce Wayne och Diana Princess - och Monsters of Faerun.

;-)

Nightowl

We're damned if we do.
We're damned if we don't.
So let's DO it, dammit!
 
Re: vad är det med monsterböckerna?

Hela traditionen med XX, eller X&X (Deities & Demigods / Legends & Lore, t.ex) kommer förstås från att <I>spelet</I> har ett sånt namn.  Vi skulle säkert ha haft en sån tradition i Sverige också om Äventyrsspel hade döpt Monsterboken till 'Bestiarieboken' eller 'Odjur och Otyg' eller nåt sånt. (-:

--
Åke
 
Re: vad är det med monsterböckerna?

odjur och otyg lät sött.. :o)

eller kanske odjur och otyugh :o)

chrull

.-. .- -.. .. --- .- -.-. - .. ...- .. - -.--
 
Re: vad är det med monsterböckerna?

Just! =)

"Och allt som kan gå åt helvete gör det" =)

-Dahl
 
Back
Top