Det enda jag reagerade på när jag själv skummade spelet var att magin kändes bättre definierad än i tidigare versioner jag tittat på, framför allt med fler exempel, men även med modifikationer för avstånd och liknande som jag vill minnas saknades tidigare. Sedan kan man naturligtvis tycka att sådant är bra eller mindre bra, men det fanns där i alla fall.
jag har inte spelat MtA, bara läst igenom huvudregelboken och bläddrat lite i Boston. Men när jag läste spelet blev jag riktigt sugen på att lira det (vilket dokumenteras här och här).
Jag tyckte i allmänhet att nya mage var bättre än gamla, främst pga att de slopat hela det där köret med teknokratin, samt att fraktionerna inte är fullt lika stereotypa längre. Sen kändes magisystemet mer lätthanterligt, och regler i allmänhet som mer genomtänkta.
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.