Nekromanti Ny Spelledarskärm...

  • Thread starter Thread starter Guest
  • Start date Start date
G

Guest

Guest
Pga att det numera finns en ny tabell för skador (i Krigarens väg och Eon 2:a upplagan) så är spelledarskärmens skadetabeller slöare att använda än att använda boken (Eon 2/ Krigarens väg) men det är väl trots allt meningen att spelledarskärmen ska vara ett hjälpmedel för att snabba upp spelet.

Kommert det så småningom komma en ny upplaga av spelledarskärmen där den nya skadetabellen ersätter de gamla?



Mäster Azazel
 
potatismjöl

1) samla ihop lite kvarglömda tjockpappskaronger.
2) gå ut på nätet och leta reda på alla små skadetabeller, skriv ner reglerna du vill ha på ett par lappar.
3) klipp din kvarglömda tjockpapperskartong så att den går att vika på ett par ställen (så att den inte ramlar omkull) och klipp upp ett par skottgluggar (du vet, sånna där som pilskyttar sitter bakom när borgar belägras) i toppen av skärmen.
4) hämta lite klister och klistra fast papprena med regler och träfftabeller eller vad du nu vill kolla på när du sitter där bakom skärmen i fred på skärmens insida (den som vätter mot dig).
5) rita en hems bild på framsidan av skärmen.

nästa gång du spelar rollspel så drar du bara fram din egenhändigt gjorda SL-skärm och tar emot folkets jubel (du blir ju l33t!)..

men ärligt. gör nått själv om det är så himla kämpigt. (soffpotatiserande är inte bra för den mentala hälsan)

[VARNING!! tänk inte! låt någon annan tänka åt er! VARNING!!]
 
Ska det komma en ny sp ska den vara 5 sidor bred och innehålla fummeltabell. I vår grupp får vi slå ihop två skärmar för att få den instängda känslan bakom sin mur.

Ny SL-skärm kommer när den gamla tar slut, så var det med EON/EON2.

-Fyrtiotvå, sade Djupa Tanken i oändligt, upphöjt majestät.
 
Hur vet du det, de kanske reades bort.

-Fyrtiotvå, sade Djupa Tanken i oändligt, upphöjt majestät.
 
Det är ju ingen ide att köpa en SL-skärm som är lite förlegad. En ny skärm med ett litet tillhörande häfte vore på sin plats.(tabeller och dyl.) En annan bra sak som vore att ha med är typsnittspersoner. Stadsvakt, värdshusvärd, bandit etc. Även lite snabbnamn som man kan slänga ur sig snabbt för att slippa ett ofta förekommande problem. "Spelarna frågar efter hans namn och eftersom slpersonen är ganska oväsentlig så har du som SL inte gett denne något namn. Svaret kan typ bli...Öhhh...Berra heter han." Inte så roligt.
 
Om det kommer en ny spelledar skärm skulle det vara skönt om man slapp alla tabeller på utsidan som vissa personer tränar högläsning på.

Hustomtar! vad är det?
 
Back
Top