Nekromanti [Null State] - Skadesystem

krank

Lättkränkt cancelkultur-kommunist
Joined
28 Dec 2002
Messages
36,769
Location
Rissne
Null State är mitt agent/heistrollspel, lite James Bond möter Inception ungefär. Fast med agenter som dör som flugor och byts ut allt eftersom.

Regelsystemet i korthet, för er som inte hängt med:

Rollpersoner har Egenskaper (grejer som styrka, skjutvapen etc). Deras skala går bara upp till en ganska vardaglig proffsnivå. De har också Specialiseringar, som är smalare och mycket mer kraftfulla. Deras skala går från "bäst i staden" och upp till "bäst på planeten och lite till", typ.

Tärningsslag är 1t6 under lämpligt värde (Egenskap/Specialisering). I konflikter vinner högst lyckat resultat. Vid oavgjort vinner den med högst värde.

OK, såhär ser skadesystemet ut:

Ett lyckat anfallsslags resultat är den skada man åsamkar med knytnävar. Resultatet dubblas om man anfaller med vapen.

Skadan man får dras av från samtliga värden i kommande tärningsslag. Får man alltså en skada på 4 så har man -4 på allting framöver. Tills man dör. Det gäller alltså BÅDE specialiseringar och vanliga egenskaper.

Just nu tänker jag mig att man dör antingen när man inte har något värde kvar i någonting, eller att man alltid dör när man fått sammanlagt 6 i skada.


Frågetecken:
När en person med en specialisering försöker skada en person utan, så vinner den specialiserade automatiskt. Men vilken skada ska gälla?

Alternativ:
#2 Maxskada; dvs värdet på specialiseringen
#2 Rulla tärningen ändå, och låt den avgöra skadan. Det går inte att misslyckas, alla värden är lyckade.
#3 Den ickespecialiserade dör. Bara sådär. Slafs.


Just nu gillar jag #3. Vad tycker ni?
 
Jag gillar alternativ 3 med twist.

Den med specializeringen får beskriva vad som händer (vilket i 9 av 10 fall betyder döden).
Inklusive klatchig bond one-liner.
 
Cybot said:
Jag gillar alternativ 3 med twist.

Den med specializeringen får beskriva vad som händer (vilket i 9 av 10 fall betyder döden).
Inklusive klatchig bond one-liner.

Hm. Den enda invändningen jag har är väl att det innebär ett avsteg från den annars väldigt traddiga spelledar/spelaruppdelningen i spelet...
 
Well, det behöver väl inte vara så icke-trad:igt egentligen. Säg i stället att den specialiserade segrar och får välja om denne vill döda, knocka eller... Disable på svenska? Det kan du göra utan att egentligen lämna över alltför mycket av de lika trad-kontrollerna.
 
Ram said:
Well, det behöver väl inte vara så icke-trad:igt egentligen. Säg i stället att den specialiserade segrar och får välja om denne vill döda, knocka eller... Disable på svenska? Det kan du göra utan att egentligen lämna över alltför mycket av de lika trad-kontrollerna.

Den där lösningen gillade jag betydligt mer. Det blir väldigt trad; den som är riktigt duktig har mer kontroll än den som bara är vanlig dödlig; man vet exakt hur mycket man ska ta i och vilken teknik man behöver använda för att uppnå precis det man vill.

Taget!
 
Back
Top