Det bidde ingen vante
Du har både rätt och fel IMHO. Ja, NeoGames har reserverat sig för att informationen är preliminär och nej, de har inte heller brutit någon form av garanti.
Formellt sett har de inte gjort något fel. NG är naturligtvis i sin fulla lagliga rätt att om och om igen skjuta upp releasen för sina produkter. Det finns inget formellt olagligt (vad jag vet) i att i försnacket utlova vissa features som sedan inte kommer med i produkten.
Däremot är det dåligt av NG att aldrig kunna ge ut något i tid, oavsett hur "preliminära" deras releasedatum är. Det irriterar folk (vilket är upphovet till denna tråd i någon mening). Det lurar folk (hur många skulle gå och vänta på modul X om de viste att den skulle komma om två år snarare än det halvår som "gissats") och det skadat NGs trovärdighet (behöver väl inte förklara varför det är dåligt).
Det går inte att på laglig väg tvinga ett företag att bete sig väl. Däremot borde det ligga i företagets eget intresse att hålla sig på god fot med kunderna.