Nekromanti Några frågor om nya Western

Eagle

Swordsman
Joined
14 Oct 2002
Messages
532
1. Kommer det finnas fältslagsregler?

2. Kommer skadesystemet att vara detsamma?

3. Kommer träffmallarna fortfarande användas?
 
1. Kommer det finnas fältslagsregler?

Fältslagsregler kommer inte finnas med i regelboken, men däremot i supplementet om Inbördskriget.

2. Kommer skadesystemet att vara detsamma?

Skadesystem kommer att vara i princip detsamma. Vi kommer göra en del ändringar i närstridsreglerna som påverkar skadorna lite grann.

3. Kommer träffmallarna fortfarande användas?

Träffmallen kommer fortfarande användas och det kommer finnas med fler träffigurer att skjuta på i regelboken.

/a&t
 
En till fråga ...

4. Kommer träffmallen att vara oval för att avspegla att vi människor har lättare att sikta i sidled än i höjdled (tack vare binokulär syn med bredvid varandra sittande ögon)?
 
Re: En till fråga ...

Vi har gjort en del tester med detta, men har inte ändrat ännu. Behöver göra en ordentlig genomprovning för att se hur det påverkar.

/Anders
 
Re: En till fråga ...

låter nice som sjuton, de där med oval träffmall hoppa det, för man spelar ju en på börjad liten western hjälte ju, så då har man lärt sig att korigera det :gremsmile:
 
Back
Top