Re: Mixade grupper i exalted. follow up
Du frågade vad du skulle tänka på och jag gav några snabba förslag. Märk väl att detta är förslag som du skall tänka på, sen hur du använder dig av dem är helt upp till dig.
Men vi har och andra sidan ingen aning om hur episk din kampanj är eller hur finkänsliga dina RP's måste vara i städerna, tex.
När det gäller detta med Lunars och att tämja sina inre bestar, detta låter mer som VtM. De flesta Lunars är stolta över sin natur och ser den som en gåva av Luna, jag skulle vilja mena att det snarare är tvärtom, MEN de är oerhört måna om att finna och kalibrera Casten hos nya Lunars så att de inte blir "non-sentient" (svenska?) Chimerae's.
Om vi tar Sidereals och Yu-Shan problemet, så tänk dig vad som kan hända med ditt äventyr om Siderealen tar sig dit upp (redan från character creation kan man få en sidereal med 4 i essence vilket ger obefrågat tillträde) och denne får Faithspiders att väva om ödet eller får reda på...saker?