Metal Magic Challenge V

Jag behövde be om permission till Tobias bidrag.

Samma.

Men läst de två andra!


Sömniga Isaacs Operation - Sinnesbrott: Är ett pseudo-lajv i samma stil som man brukar se i Golden Cobra tävlingen eller på danska konvent. Vissa spelar karaktärerna i spännande och dramatiska scener medan andra spelar deras olika känslor. Det är coolt, väldigt direkt (vilket känns rätt med musiken) men med utrymme för förvånande djup. De centrala frågorna att svara på ger hela saken struktur. De svenska översättningarna av namn från albumet är great, Ett elektriskt dödskväde! 🤘 Det ni!

Celledors Operation Sinnesbrott: Sjukt snygg layout! Ett cyberpunk äventyr/setting i Hong Kong om ett fem dagar långt supervåldsamt upplopp som skakar staden efter att kommande lagstiftning som likställer tankebrott med riktiga brott läcker. Mer en setting som många olika äventyr kan äga rum i än ett specifikt äventyr som kan spelledas direkt, men allt du behöver är här. Snabbt och ösigt med kul NPC:er. Bra kul cyberpunk!
 
Det är delat med mig på samma sätt som alla andra.

EDIT: Sparade ned den och delar nu från min gdrive. Länken är utbytt i det ursprungliga inlägget med alla bidrag. HÄR
 
Last edited:
TobiasEkwalls Operation: MINDCRIME: Är briljant för det är anti-minnesförlust scenariot! Ni vet alla kassa scenarion som börjar med ”Ni har tappat minnet”? Det här är motsatsen Karaktärerna är en grupp personer som fått minnen om att de begått mord någon annan är skyldig till! De utreder sig genom ett dystopiskt 80-tal med sataniska förtecken på jakt efter sanningen. Väldigt coolt!
 
Jag har hunnit igenom två än så länge! Dels god46s, väldigt smidig och göttig spel struktur alltså, bara köra! Och roliga skurkar speciellt brandmannen!

Och sömniga isacs! Också bra ju! Känns finkultur och fancy blackbox lajv! På ett bra sätt!

Snyggt jobbat, i morgon löser jag sista scenariot
 
Back
Top