Nekromanti magikerns handbok

XcrustieX

Veteran
Joined
5 Aug 2000
Messages
15
Location
Hauptstadt
är det någon som vet vad target/konstruktören tänkte när de gav ut/gjorde magikerns handbok?

ok nya regler, även om magiboxens var bättre på de flesta plan, men världen? inte ereb altor och inte heller chronopia? var det månne en beta värld som skrotades?

XcrustieX
 
Tror den liksom alla andra liknandemoduler som Tjuvar och Lönnmördare, Krigarens Handbok etc, Alver, Kaos Väktare, Draker etc... var världslösa och allmänt hållna.

Enda undantagen vad jag kan komma på är Svartfolk och Kopparhavets Kapare. Men dessa kom ju också under den tid då fortfarande Ereb användes i deras material.

Riddaren


En person som glömmer allt, är väldigt bra på att minnas att denne glömt bort allt.
 
Nja, inte riktigt...

Nja, det fanns ju en hint till Ereb. På en av bilderna så finns det ju en skylt och på den så står det ju Nohstril - och det är ju, som alla redan vet, en erebisk stad. /images/icons/smile.gif

- Robert Jonsson (webmaster, Altors Vidder)
Altors Vidder: http://drakar.rollspel.nu/
 
Tror den liksom alla andra liknandemoduler som Tjuvar och Lönnmördare, Krigarens Handbok etc, Alver, Kaos Väktare, Draker etc... var världslösa och allmänt hållna.

Nja, Tjuvar och Lönnmördare samt Krigarens Handbok innehöll åtminstone en del geografiska hänvisningar till Ereb Altor.

Som jag minns saken så var det ett direktiv från Target Games att frigöra sig från Ereb i de där modulerna.

/Jakob
 
"Som jag minns saken så var det ett direktiv från Target Games att frigöra sig från Ereb i de där modulerna."

Det tror jag också. De hade ju redan skrotat Ereb och uppgett att de jobbar med en ny spelvärld. Jag antar att handböckerna var tänkta att kunna användas till den nya världen, men det gick ju inte eftersom Chronopia inte blev en standardfantasyvärld. Det kan också ha bidragit till den stora besvikelsen bland många DoD-spelare när Chronopia kom ut. De hade ju köpt handböckerna, men fick nu köpa helt nya handböcker till Chronopia. Samtidigt som många av de tidigare handböckerna inte alls var anpassade eller ens lämpliga till Ereb Altor...

Ett bevis för att Target Games inte visste vad de höll på med? Eller försökte de verkligen lura sina kunder? (Jag gissar på det förra - att de inte hade en aning om vad de ville göra med DoD innan någon kläckte Chronopia-konceptet.)

/Baldyr

<A HREF="http://www.hobbyspel.com" target="_new">http://www.hobbyspel.com</A>
 
Nja. target games visste nog vad de ville. De pumpade ut massor av olika typer av faktaböcker för att de sålde lite bättre än vad äventyren gjorde. Sedan minns jag att Henrik Strandberg (?) hade mycket inspiration från Rolemaster och mer eller mindre beordrade att kapitel med magiska prylar skulle inkluderas. (det är därför det finns med masssor av magiska drakvapen i drakboken, etc.)

Ereb altor var ju många konstruktörers verk och sedan ihoplappat av Target så gott det gick, men de ville väl förnya drakar och demoner och så att säga börja på ny fräsch kula. Jag vet inte om deras försäljning hade börjat dala och de vill därför komma på något nytt. Resultatet blev då Chronopia som var betydligt mer genomdesignat (kanske för mycket?)

Själv slutade jag skriva för target i den vevan. Svartfolk, magiboxen, monsterboxen, tjuvar & lönnmördare, lite i drakarboken plus massor av Sinkadusartiklar (någon som kommer ihåg Nekromantispecialen i Sinkan 21?)

Nu när RiotMinds kommer att skaka liv i en ny version av Drakar, hoppas jag att kunna ta in bra nytt fräscht material om Drakar & Demoner i Codex.


Ola Nilsson
Chefredaktör, Codex

<A HREF="http://www.icodex.nu" target="_new">http://www.icodex.nu</A> ola@icodex.nu
 
Jag tycker nog fortfarande att Chronopia är ett tecken på att Target Games inte riktigt visste vad de ville göra av spelet, förutom tjäna (mer) pengar på det. Hade de själva vetat att den femte upplagan inte alls skulle bli kompatibel med den fjärde så skulle de nog inte ha satsat på världslösa handböcker till den fjärde upplagan, överhuvudtaget. Även om de själva från början visste det, så var det korkat gjort, tycker jag - vilket också tyder på att de inte visste vad de ville eller vad de själva höll på med.

Sedan har DoD överhuvudtaget alltid karaktäriserats av obefintlig projektledning från Target Games sida. (Jag antar att det var Henrik Strandberg, och innan dess Anders Blixt, som var DoD-ansvarig på Äventyrsspel/Target Games.) Möjligen var Chronopia mer enhetligt och mer genomtänkt i sin absurditet än tidigare versioner och världar. Men då var det nog en annan projektledare så höll i det hela (Stefan Ljunqvist med hjälp av Johan Sjöberg?).

/Baldyr

<A HREF="http://www.hobbyspel.com" target="_new">http://www.hobbyspel.com</A>
 
Värdelösa?

Jag personligen tycker om (iof är det bland de få böckerna jag har till D&D-91) Svartfolk,Krigarens handbok och Magikerns handbok.
Svartfolk för den är grymmt bra på att göra svartfolk spelbara
Krigarens handbok så om inte annat för vapen illustrationerna
Magikerns handbok för jag gillar besvärjelserna (ok om man modifierar vissa t.ex. döda)
Så jag tycker inte man ska sitta och klaga så mycket D&D var (är) ett väldigt bra rollspel det enda jag tycker kan bli bättre är karaktärs genereringen


Jag är gud
 
Re: Värdelösa?

"Jag personligen tycker om (iof är det bland de få böckerna jag har till D&D-91) Svartfolk,Krigarens handbok och Magikerns handbok."

Jag är inte nöjd med Magikerns handbok, bl.a. så är det väldigt mycket inkonsekvent när det gäller svårigheten på besvärjelser inom t.o.m. samma skola (s.k. skolvärde).

Jag tycker då att Magiboxen är betydligt bättre, den är visserligen gjord för Expert i grunden, men passar till 100% till även 91' års utgåva.

Riddaren


En person som glömmer allt, är väldigt bra på att minnas att denne glömt bort allt.
 
nej, men VÄRLDSlösa

Jag tycker nog inte att jag gnäller på DoD i allmänhet eller några specifika handböcker i synnerhet.
Däremot tycker jag att det är konstigt att Target Games producerade helt eller delvis världsospecifika regelmoduler som sedan inte visade sig passa till någon (officiell) spelvärld. Korkat, och tyder på att de inte riktigt visste vad de höll på med. Tycker jag.

Personligen gillade jag nog Svartfolk och hade viss behållning även av Krigarens handbok, även om jag nog inte tycker att den är så värst användbar, egentligen. Samma sak med Magikerns handbok - vi använde den, men borde kanske ha låtit bli?

/Baldyr

<A HREF="http://www.hobbyspel.com" target="_new">http://www.hobbyspel.com</A>
 
Det enda bok som jag skulle kunna använda allt i är just svartfolk.
Krigarens HB har bra (bilderna är så jäkla bra) vapen, särskilda förmågor och hyggliga yrken.
Magikerns har minimagi (kostar 1EP enligt mig), särskilda förmågor, spiritus familaris och vilda förmågor även om de sistnämnda är för få.
Tjuvar&Lönnmördare
Drakar: Värdelös.
Alver: I stort sett värdelös. Tatueringarna går att använda, vapnena är för få för att kunna använda.
Hjältarnas handbok är ett hån! Det enda jag använt från den är hjälteförmågorna som blivit fått en annan kostnad för att passa till Expert.

/Han som kan tänkas använda handböckerna.
 
Back
Top