Nekromanti LinCondagboken

Formatet

Det är främst formatet som begränsar. Vi vill köra öppet inför folk för att göra reklam för Fenix, och då vill vi inte slita ut spelledarna. Så vi kör på fyra spelledare totalt som spelleder ett pass åt gången (tar cirka en halvtimme). Hade vi fler spelledare och mer utrymme hade vi lätt kunnat sysselsätta ett helt konvent. :gremlaugh:

Jag har tjatat om drop-in-arrangemang i 15 år, men det har sällan varit populärt hos konventsarrangörerna.

M.
 
Synd

Även om jag inte var med och spelade själv, tycker jag det är synd att det inte är mer sådant. Jag har hört många som har spelat och upplevt det som mycket positivt!
 
Re: Formatet

Jag spelade BARA drop- in- arrangemang, och jag hittade en hel del. Hoppas dock på mer drop- in- rollspel till nästa år.
 
Back
Top