Idag har jag spelat...

Noir med en ny internationell grupp. Fjärde och sista sittningen för introduktionsäventyret. Får se om det blir en längre kampanj; beror helt på gruppen.

Huvudpersonerna fick ett invigningsuppdrag av den lilla ockulta Zolotovlogen. När den mystiska boken och den antika dolken var införskaffade återvände de till kapitelhuset, och upptäckte att nästan alla logens medlemmar hade slitits i stycken och nu låg utspridda över hela ceremonisalen.
Resten av natten gick åt till att spåra upp förövaren. Resan tog dem via gladiatorspel i en rökig källarlokal, en alkoholiserad präst som verkade veta både mer och mindre än vad han var villig att berätta, en flörtig kriminalinspektör, schiffergåtor, ett gäng unga totalt uppåttjackade ätterumlare, och ett brutalt förhör av - följt av mord på - en gatuligist inne i en av huvudpersonernas farmors lägenhet.

Miehle låste in sig i ett bagageutrymme, kom på att han var både mörkrädd och klaustrofobisk, och fick tokpanik. Julien var bakfull och kraschade tre bilar på lika många timmar. Ulla uppfann nya sätt att bryta sin läkared. Marek var precis lagom paranoid. Dorofei tog en machete i tinningen, ryckte på axlarna och lagade frukost.

Slutligen konfronterades logemörderskan. Visade sig vara en ung Arkarisk gallerist. Hon erbjöd huvudpersonerna anställning. De tackade ja.
 
Back
Top