Hjälp med layout av 3 handouts…

Badmojo

Old’s cool
Joined
21 Sep 2011
Messages
3,735
Location
Marjura
Jag skulle behöva lite layout-hjälp för tre st ensidiga handouts.
En kort tidningsartikel i 1800-talsstuk.​
Ett maskinskrivet/telegram uppdragsbrev (också det ska se ut som från 1800-tal).​
Ett handskrivet (dvs en sån font) uppdragsbrev.
En kort sägen, handskriven (font) som en gammal dagboksida.​

Det behövs inget “professionellt’ arbete, men bättre än mina Worddokument är tanken. Dvs de behöver inte hålla officiell äventyrssklass, men inte bryta illusionen vid bordet heller.

Tänker mig enkla templater som bör finnas i photoshop eller liknande? Kan nada om sånt här: har provat några onlinegrejer och AI men det blir fult o felstavat. 🤷‍♂️
Help me, någon på Rollspel.nu, you are my only hope.
 
Last edited:
Det är tre handouts till @TomasFriaLigan Nordiska Väsen/Havets Silver, som jag tycker är väldigt bra i sig, men kan utvecklas/kompliceras lite.
En tidningsartikel som beskriver sillboomen i trakten för att ge mer bakgrund initialt, ett brev till en privatdetektiv som snokar runt om vrakplundringarna (som kan bli allierad och/eller offras i slutscenen) och en gammal sägen baserat på Fiskaren och barnet från havet-sagan, för att ge en tidigare ledtråd till vilket väsen som kan vara inblandat.
 
Back
Top