Grändverk, en megautredning

Kunde inte sova inatt så satt och pelade med själva utredningen. Ett mysterium blir rätt skört när det är så stort som jag tänker mig Grändverk, så kommer försöka lägga mycket krut på att plugga igen alla oundvikliga hål i flödesschemat.

Har mest börjat skissa på den övergripande utredningen dock, tänker att det ska röra sig om en konspiration som går ända vägen till toppskiktet - inget jätteorginellt, men det tycker jag inte att allt behöver vara.

Fick även en idé om ett Appendix i boken om hur man bygger egna utredningar i Leureve City. Dels förslag på olika sorters kampanjer (Konspiration, Faktionsspel och ~Ockulta äventyr~).
I detta appendix vill jag också utforska tanken om att se utredningar som dungeons, kanske göra ett exempel baserat på en klassisk Five Room Dungeon-layout.

(Jag skriver även på mitt Kutulu-äventyr Karelska gåtor, men detta är just nu snäppet roligare att pela med och jag har lärt mig att följa min nyfikenhet)
 
Last edited:
Ett annat beslut jag har tagit är att Grändverk inte kommer vara lika välillustrerad som Karelska gåtor. Har ju ambitionen att mitt karelska äventyr ska kännas lyxigare än grejor jag gjort förut och har därför anlitat både illustratörer, skribenter och en kompositör. Men ja, det har blivit dyrare än vad denna bibliotekarie egentligen kan rättfärdiga, så Grändverk kommer nog mest få en omslagsbild och sen får ni nöja er med text och flödesscheman (och potentiellt stock art).
 
Back
Top