om man läser vohn - norn utan att kryptera den så får man 15 i ocultism men om man krypterar den så står det att man får 15+ i ocultism vad få man då ?? 30 eller??
Vanligtvis när man läser böcker så får man UPP till det angivna värdet. Olika böcker är alltså olika betydelsefulla för olika personer med olika värden. Däremot så ändras aldrig innehållet i en bok p.g.a. personen som läser denna.
Vad som menas med "15+" är att den ger mer än 15. Ingen vet riktigt hur mycket eftersom ingen har "läst" hela boken med alla dess krypteringar. Vad Neogames försöker säga är att om man lyckas dekryptera hela (Fat chance..) så kommer man att få mer än 15. Vad "mer än 15" innebär är upp till SL som får avgöra hur mycket tuff information som faktiskt står i bok-jäveln
This site uses cookies to help personalise content, tailor your experience and to keep you logged in if you register.
By continuing to use this site, you are consenting to our use of cookies.