Nekromanti Frågor

mishk

Veteran
Joined
12 Jan 2001
Messages
40
Location
arvika
Ska imorron premiär-spela sjätte upplagan. Behöver ha svar på några frågor innan dess. Hur lång är en halvlängdsman med tre i storlek? Hur bor halvlängdsmän?

mishk

love is the answer, you got to let it flow
 
Jag skulle gissa på cirka 90cm lång... hur de bor är jag inte säker på... kanske i den klassiska hålan i marken?

Rikard
---
"A real American only need one finger..."
Al Bundy
 
Det finns inga tabeller för längd och vikt beroende på storlek i 6:e upplagan. Men enligt reglerna är alla halvlängdsmän mellan 80 och 100 cm långa. Storlek 3 i 4:e upplagan ger en längd på mellan 60 och 120 cm samt en vikt på mellan 19 och 27 kg.

Liksom i de tidigare upplagorna, och Tolkiens verk, så bor de i sina jordhålor som på den <A HREF="http://www.lordoftherings.net/images/la_hobb_contentphoto_4c.jpg" TARGET=new>här</A> bilden.
 
Back
Top