Fina matchade tärningar är opraktiska. Fight me.

Hos oss har varje spelare sin egen tärningsfärg, med tydliga siffror. Dessutom karaktärsblad i samma färg. Enkelt för spelledaren att hålla koll på vem som slår vad.

För er med dåligt belysta lokaler kanske det kan funka med punktskrift på tärningarna? Alternativt pannlampor.
 

Attachments

  • il_794xN.2250246802_temd-2242839674.jpg
    il_794xN.2250246802_temd-2242839674.jpg
    103.3 KB · Views: 1
Sorry du har fel, man ska ha ett matchat set, så att när ens rollperson i YZE-spel blir hjälpt av en annan spelare, så får man en tärning med avvikande färg från den spelaren.

Vad det gäller belysning ska man alltid ha bra belysning så att man kan läsa tärningar/formulär/böcker/anteckningar!
 
Finns riktlinjer.

Tärningar
  • Tärning (olika form för olika sidantal enligt ISO-standard)
  • Tärningsfärg Benvit eller äggskal, halvmatt
  • Sifferfärg Marinblå
  • Stil Linjär (siffror utan anfanger), med tydlig jämnbred linje.
Belysning
  • Lumen (ljusstyrka):Ca 700-800 lumen.
  • Färgtemperatur (Kelvin):Runt 4000 K.
  • Färgåtergivning (Ra): Ra-värde 80 eller högre.
 
Man spelar inte med ALLA sina tärningar. Man har en liten liten skara favorittärningar som man har i en noga utvald behållare. Resten av tärningarna lånar man ut eller har instängda i nåt skåp eller sätter upp på display. Jag Älskar tärningar men använder kanske en eller två uppsättningar när jag rullar tärningar. Jag gillar att matcha mina tärningar med rollspelet. Som till exempel Mothership där jag har tre uppsättningar svarta tärningar med vita, gula och röda siffror.
 
En matchad uppsättning fina tärningar är praktisk när vi vill hålla ordning på vems tärningar som är vems på spelbordet.
Jag minns när jag och en spelbekant råkade mixa ihop alla våra tärningar. Tog oss tio minuter att sortera ut ungefär 100 tärningar. Efter dussintals år av spelande med tärningarna var det inga problem. :D
 
Lite på samma tema: Ett tärningsset med camouflagefärgade tärningar är jätteopraktiskt när man spelar utomhus på gräsmattan. I synnerhet om en medspelare gillar att kasta tärningar i frustration när hen slår dåligt.

För övrigt: När jag var ung och hade få tärningar brukade jag välja de absolut fulast tärningarna jag kunde hitta (därav camouflagefärgade) för att de inte skulle stjälas/blandas ihop med andras tärningar.
 
Okej, den här tråden ser inte ut att dö ut och långsamt försvinna ur minnet för att ersättas av andra teman, så jag vill ändå ge den en sista post där jag är lite mer allvarlig.

@mrund har ju förstås rätt: otydliga tärningar (kartor, regler, formulär, mm) är ohjälpsamma om vi bara vill få ut snabb och effektiv information. Text som har för liten teckenstorlek och oläsbart typsnitt försvårar. Text borde vara läsbar och kommunicera information så effektivt som möjligt för att vi inte ska lägga energi på fel saker.

Men jag vet inte. Min kompis fick jättefina tärningar i present (där tärningen hade ett läskigt öga som rörde på sig inuti tärningen!) Perfekt för Call of Cthulhu! Och extra fina som present förstås. Tärningarna har genast ett affektionsvärde.

Och alla felmålade tärningar jag köpte med @Organ! Vi köpte kilovis (!) med knäppa tärningar från en tärningsfabrikör som ville bli av med defekta tärningar: spräckliga, galna färgkombinationer och mystiska storlekar. Jag förvarar dem i en plastkasse och bara att lyssna till rasslet när jag häller upp dem i en skål är underbart.

Någonstsns tänker jag också att ja — de där diamantliknande tärningarna som @Oldtimer sålde på 1980-talet, de var och är svåra att läsa av. Det tog och det tar tid. Men har vi bråttom? Kan man inte få njuta lite av tärningarnas skönhet (om man nu råkar gilla dem), ge sig själv en extra sekund och sedan läsa av dem?

Jag tror att den här posten kan avslutas med att vad det här handlar om är att rollspel(stillbehör) kan vara så mycket (olika). Det finns så oerhört många smakpreferenser och så som jag ser det är det lika olyckligt att tvärt hävda hur tärningar ska (eller inte ska) se ut som att bara en sorts regler borde användas.
 
Finns riktlinjer.

Tärningar
  • Tärning (olika form för olika sidantal enligt ISO-standard)
  • Tärningsfärg Benvit eller äggskal, halvmatt
  • Sifferfärg Marinblå
  • Stil Linjär (siffror utan anfanger), med tydlig jämnbred linje.
Belysning
  • Lumen (ljusstyrka):Ca 700-800 lumen.
  • Färgtemperatur (Kelvin):Runt 4000 K.
  • Färgåtergivning (Ra): Ra-värde 80 eller högre.
De har väl uppgraderat till Ra-värde 90+ i senaste utgåvan? Efter kritik från illustratörer och Svenska Tecknare.
 
Jag köper tärningar av två helt olika skäl. Det finns inget överlapp mellan dem alls.
  • Tärningar som är fina. Jag är lika mottaglig som alla andra för tärningsset som är smäckert tentaklade eller på annat sätt täckta av lyster. Jag har köpt flera såna där genomskinliga set med söta djur i på gothcon. De köps som dekoration och skryt.
  • Tärningar att faktiskt spela med. Jag hatar ju tärningar och regelmekanik, så när jag väl ska rulla så vill jag ha simpla, lättavlästa tärningar. Min favorit är off-white av något slag (ben/äggskal/whatevs) med svarta siffror. För t6:or så föredrar jag doublesix, och sörjer rätt mycket att jag tydligen verkar ha förlagt min påse med vita sådana.
Jag vill egentligen ha dem i samma storlek och färg för att det är finare så, men jag har insett att det finns spelare för vilka det är svårt att skilja tärningar åt och ibland spelar även jag spel med olika valörer på tärningarna. Så jag är helt för att ha lite olika storlekar och framför allt färg, så länge de också har lättavlästa siffror, är enfärgade och ogenomskinliga. Helst skulle jag vilja ha en färgstandard, men att få rollspelsmakare och rollspelare att enas om vilken färg en T4 borde ha är såklart helt omöjligt.​

Nej, jag vill inte spendera en enda sekund med att "njuta av tärningarnas skönhet" och ja, jag har bråttom bort från regelmekaniken. Tillbaka till det som faktiskt är kul.
 
Back
Top