Nekromanti Filmkrönikan: Cannes special

Riddaren

Swashbuckler
Joined
18 May 2000
Messages
2,944
Location
Vintergatan, Universum
Filmkrönikan har en timmslång Cannes special idag i TV 1 21.00 till 22.00, där höjdpunkterna kommer presenteras...bl.a. Sagan om Ringen (källa: SVT:s text-TV)

Riddaren


Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
Tack och men

Först vill jag tacka för påminnelsen. Tack! /images/icons/smile.gif
Men (ett hyfsat stort men faktiskt) det är väl så (om jag minns rätt) att dom inte få visa alls mycket från Ringen i TV. Det är väl bara lite från trailern (teasern) om jag har förståt allt rätt. Nåväl. Ses ska det iaf... det är ju Ringen vi snackar om. /images/icons/wink.gif

Punger for President!
<A HREF="http://www.punger.cjb.net" target="_new">http://www.punger.cjb.net</A>
 
Re: missa *snyft* [nt]

ja, det var ju inte mycket att se. ztv hade ju redan visat trailern för en vecka sen och de flesta har väl sett den tidigare än så.

konstigt att reportern står utanför bion och skryter om att han ska se 20 min film, men sedan inte berättar vad han såg. vad var meningen med att han skulle få se den??

MVH/Sol
<A HREF="http://www.angelfire.com/art/heartcomics" target="_new">http://www.angelfire.com/art/heartcomics</A>
 
De körde ett 7-8 minuter långt inslag sisådär 45 minuter in i programmet. Dels visades bitar av trailern, dels en del vimmelreportage från filmfesten på slottet utanför Cannes, samt några korta intervjuer med Peter Jackson, John Rhys Davies, Viggo Mortensen och Elijah Wood. Programmet går i repris 21/5.

http://www.algonet.se/~enda
 
Re: ho...

Nope...Hober var Åke Ohlmarks som införde för att han tyckte Hobbiter lät som [sensur]itt

Hobitter heter det i t.ex. Bilbo

Riddaren

Det enda sättet att vinna en diskussion är att undvika den.
Dale Carnegie
 
Det var inte ett så värst intressant inslag, om ni missade det böhöver ni inte gråta floder. ...men ändå väl värt att se av alla fans.

"Soylent Green is people!"
 
Back
Top