Min roligaste karaktär var min första till Eon, min första rollsperson över huvud taget: Dirk Mikal, en ganska cynisk och gung-ho legosoldat. Han lyckades alltid med det omöjliga, eller rättare sagt jag. Jag har aldrig haft så mycket tur med tärningarna som med den karaktären. I början hade han ett lamellharnesk, och jag fumlade med vartannat slag och fastnade ALLTID med svärdet imellan lamellerna.
Efter ett äventyr bytte jag till plåtharnesk och fastnade aldrig mer med vapnet i kläderna, dom ytterst få gånger som jag fumlade. Och då spelade jag honom rätt länge efter det.
Han blev känd som Alv-prins dräparen och Tirakernas mara. Rykte på runt 30. Snyft... Jag saknar honom...
Han hade stridssvärd och välvd sköld. Min personliga favorit beväpning är stridssvärd och stor rundsköld, med en Strids/Bredyxa hängandes i bältet och en långdolk nerkörd i en skida i stöveln.