Tag Symbaroum från Järnringen som exempel.
Att spelarna listar alla förmågor och kollar så någon i gruppen har koll på de viktigaste, och att inte överlappningen är för stor är en sak. Vissa grupper hatar idén. Andra är mer pragmatiska.
Men att spelsystemet skulle "hjälpa till" med att fördela förmågorna "jämnt" över gruppen... nej tack.
Det behövs inte. Lägg inte tid på den idén; lita på att spelarna fixar det själva eller är nöjda med att ha brister.
Det du kan göra är att säkerställa att ditt spel gör klart vilka färdigheter som krävs respektive är väldigt bra att ha. På så vis underlätta du för nybörjare att inte missa något väsentligt.
Men under inga omständigheter ska du lägga tid på att låta systemet fixa det åt spelarna. Det blir bara sämre än om spelarna får göra det själva.