De projekt som vi driver kan delas in i två faser, den kreativa fasen och färdigställandefasen.
I den kreativa fasen så handlar det mycket om att ta fram regler, testa koncept, skissa fram texter, göra om, stryka. Man bollar idéer, tar in influenser, försöker sätta scopet genom att bestämma vilka kapitel som ska vara med och ungefär hur stora de kan tänkas bli.
För färdigställandet så låser man allt det ovanstående, sätter projektets kapitel i sten och ser till att göra saker klart och färdigt. Det är först nu som man kan ge något rimligt datum för när projektet kan vara klart.
Av de projekt vi har nu befinner sig alla i den kreativa fasen förutom modulen om Damarien som snart kan sägas vara i färdigställandefasen. Det är också därför som vi bara har gett ett "datum" för Damarien, vilket är: i år.
Att sätta ett datum på ett projekt som är i den kreativa fasen försöker vi undvika då risken är stor att man bara bryter en deadline eller tvingas släppa ett projekt som har ett dåligt scope eller på annat sätt har dålig kvalité.