Nekromanti ECL för svagare raser

Re: Kobold rollpersoner har inga halva hit points

Tja de var väl tvugna att få till låga CRs på några monster på något sätt. Lite mysko micklande i rollspel ibland från speldesigners är vi väl alla vana med ;)





[color:purple]Know the Rules, Rock the Game</font color=purple>
 
Re: Kobold rollpersoner har inga halva hit points

Särskilt då de slänger in monster som råttor i äventyr, med 1/4 d8 i HD.....1 1/3 encounters......mm. Inte för att det är svårt att räkna ut allt som skall räknas ut...det är bara lite märkligt. Kanske ändå inte.
Men nja, hmm...slutar där!

"When the DM laughs it is already to late"
 
Re: Till små kobolders försvar som PC-ras...

Jag vill också vara med i klubben (synd bara att jag kom några dagar för sent för att vara med i diskussionen - ingen kommer att läsa det här). Som du sa, de är bara för söta, speciellt när de kastar Alchemist's Fire från sina gömställen i träden.

"There's nothing wrong with me that a hundred XP wouldn't fix"
 
Mining.

Sitter här och spelar en Kobold Wizard.
Efter en insident där min kobold fick för sig att gräva ner sig så kom vi fram till att det står farligt lite om Mining.

Så jag undrar om någon av er där ute läst någon rad och i så fall i vilken bok.
Om ovan nämnda problem.
 
Re: En necromancer, uppenbarligen ;-) [NT]

Ehe, nej.
En helt vanlig wizard.
Med förkärlek för fällor och gruvdrift.

(Tur vi inte har en Dvärg i gruppen :gremgrin: )
 
Back
Top