Octagonal
Swashbuckler
- Joined
- 24 Sep 2022
- Messages
- 2,469
Har Sidd och Octa som rödast just nu.
Varför är jag rödast?
Har Sidd och Octa som rödast just nu.
Förstår inte vad du menar härVäldigt märkligt om du har skrivit att "Jag är siare" vilket du har om du har misstankar om det på grund av en fluftext. Jag köper det inte för fem öre.
Du borde ha förtydligat att du är bybo när du skrev att du kan nattmörda. Du kan inte förusätta att alla ska förstå att det är helt normalt att en bybo kan nattmörda och dumförklara oss som inte har spelat spel där detta är en möjlighet. Röst ligger kvar så länge, sorry.
Ja, nej det är alltså inte så det står i mitt pm. Det har jag aldrig påstått heller.
För att ditt case är papperstunt och det känns som att du medvetet försöker låta bli att förstå andras ståndpunkter, för att du vill hamra in en big swing som börjar gå emot. Jag såg tidigt i rundan hur du ville klistra ihop andra spelare (mig och Impe exv i en tidig post) och jag uppfattar många av dina inlägg som mer brunsmetning än substans.Varför är jag rödast?
Förstår inte vad du menar här
För att ditt case är papperstunt och det känns som att du medvetet försöker låta bli att förstå andras ståndpunkter, för att du vill hamra in en big swing som börjar gå emot. Jag såg tidigt i rundan hur du ville klistra ihop andra spelare (mig och Impe exv i en tidig post) och jag uppfattar många av dina inlägg som mer brunsmetning än substans.
Att skriva att du är siare om inte SL skrivit till dig att du är siare är märkligt. Och även om du är siare är det konstigt att direkt outa och ge sådan värdefull information till ulvarna. Framförallt så tidigt i spel, om det visar sig att det finns fem andra siare är det inte så farligt men att i typ första posten skriva det som du gjorde tycker jag inte är logiskt.
Du kan exempelvis skriva att "som jag tolkar texten jag fick av SL är jag siare." Att rakt ut skriva att "jag är siare" är något annat.
Nu får ni stå ut med mig och 10 tim eftersläpning:Som brynolf säger har jag en vigilanteförmåga, att @Big Mama läser det som direkt ulvigt må vara förlåtet men att @Sidd och @Octagonal gör nummer av att det ska vara uppenbart ulvigt tycker jag är klart märkligare.
sidd skriver nåt märkligt om attjqg inte ”skriver nåt om hur fluffet skulle se ut för en bybo med natmord” och röstar därför påmig. Kan du förklara vad du menar med den frågan Sidd? Varför skulle jag skriva fluff och inte säg Brynolf till exempel? Eller menar du att en bybo med nattmord är nåt du aldrig hört talas om?
Skummast än så länge är dock @Vimes lilla instick om att ”Impetigo har redan outat” som att det var detta som på nåt sätt fällde avgöenadet mellan outa eller inte. Vad menar du här Vimes? Varför är just min outning konstig eller fel? Är purgatorisk ordningsföljd ett begrepp du
Nä, det är uppenbart att jag, Isac m fl ÄR siare. Släpp det där med "dold info" nu. Den är inte dold.Du kan exempelvis skriva att "som jag tolkar texten jag fick av SL är jag siare." Att rakt ut skriva att "jag är siare" är något annat.
Vi var fem spelare som propsat för massoutning innan det började och det var konstaterat att alla individuella förmågor är värda mindre eftersom SL sagt att alla har minst en förmåga. Är det då verkligen så konstigt?Kommer iallafall inte runt att det är ytterst konstigt av Brynolf att outa direkt och ge den potentiellt spel-avgörande informationen om vem som är siare direkt.
Nå, nu har alla outat utom du i alla fall, så ut med bönorna nu!Nu får ni stå ut med mig och 10 tim eftersläpning:
Jag tänker mig att SL stratten gör lite fluff av hur rollerna används. Det är tidigt i rundan när jag slänger ut min röst (jag vet ju att jag ska vara frånvarande så jag vill visa aktion å få er andra att röra på er)
Tycker det är konstigt att ni flera outar utan att de flesta rådfrågats om saken. Det kan faktiskt komma upp vettiga argument mot och det kan vara bra att klura ut i vilken form, hur mycket som ska avslöjas![]()
Är det då verkligen så konstigt?
Med en random tråkig förmåga som inte går att förstå är det ju något helt annat