Den bästa tiden är nu …

1. För: Många spelar, bättre system och settings än någonsin, högre social acceptans.

2. Mot: Skillnaden i brahet mot andra lätt tillgängliga nördaktiviteter (brädspel, datorspel, film och tv) är lägre nu än den var förr, eftersom dessa blivit bättre i högre tempo, så marginalvärdet av rollspelandet är lägre. Det är svårare att känna sig elitistiskt konstig.
 
Argument för, exempel på, eller förslag för att den bästa tiden att spela rollspel är nu.
Om inte nu, när?

Så länge du själv sparar rollspel på något smart sätt (digitalt eller fysiskt) så bör du nu ha tillgång till fler spel med fler genres, typer, stilar, målgrupper, etc än vad du kunde ha igår, i fjol, eller 1987. Så det finns något för dig som du kan ha kul med att spela.

Imorgon, nästa år, eller 2037 kommer det finnas ännu fler, men det finns ingen anledning till att vänta.
 
Jag köpte en ReMarkable nyligen. Inte direkt värd pengarna, även om jag har tre olika användningsområden för den, men det är så himla skönt att ha en läsplatta som man kan ha pdf:er i. Att bara behöva bära med sig en enda sak till spelmötet. (ReMarkable har bland annat en hexgrid som template -- så det är uppenbarligen rollspelsnördar som designat den.)

Sedan är det skönt att bara kunna styra upp ett spelmöte med främlingar och köra online, oavsett var man är i landet. Onlinespel är en annan grej, men den kommer också med nya sätt att spela.
 
Back
Top