krank said:Klart bättre med tiden mao =) Även om jag nog får tillstå att jag tycker mer om 3.x än 4.x rent artworkmässigt.
God45 said:Moldvay D&D:
![]()
God45 said:Basic D&D:
![]()
Hunk said:Det enda du behöver veta är:
1. Först var artworken ganska kass
2. Sedan kom Erol Otus - då blev den lysande
3. Sedan försvann Erol Otus - då blev den ganska kass igen
Erol Otus har gjort de absolut snyggaste D&D-omslagen (till Moldvayboxarna) och var i övrigt också den absolut skickligaste konstnären som jobbade på TSR. Säger någon något annorlunda har den personen objektivt sett fel.
![]()
![]()
![]()
![]()
Personligen har jag aldrig förstått charmen i de där knarkiga illustrationerna. Det är aldrig sådana scener som jag identifierat mig med. Jag är en sån där torrboll som gillar Gerald Brom och Keith Parkinson.Hunk said:Erol Otus har gjort de absolut snyggaste D&D-omslagen (till Moldvayboxarna) och var i övrigt också den absolut skickligaste konstnären som jobbade på TSR. Säger någon något annorlunda har den personen objektivt sett fel.
Necross said:Personligen har jag aldrig förstått charmen i de där knarkiga illustrationerna.
Den här hade jag inte sett förrut, jag gillar den ganska mycket faktiskt (så mycket att jag just köpte en Moldway box på eBay)