Nekromanti CoC

behamut

Veteran
Joined
17 Dec 2001
Messages
6
Location
Trollakulla city
under min tid som rollspelare har jag BARA spelat
Drakar och Demoner.. så jag hade kanske tänkt börja spela call of cthulhu. Såå, jag hade tänkt om någon CoC vetande kunde berätta lite om grunderna, historien ,varelserna mm för mig?
 
Bra! Det är bra att vidga sina rollspelarvyer, och att då pröva på CoC är jäkligt bra!
Läs lite Lovecraft, det har ingen mått dåligt av, lyss på den gode (men ack så OT-intolerante /images/icons/wink.gif) Seregs råd!
Och sedan när du är redo så är det bara att ta en titt på BRP-systemet. That's it.


Storuggla, tummen upp
 
Reply till Behamut (OT)

Victor: vi är ena riktiga grisodlare du och jag... men vi skulle passa bra med lite call of chtuhltuculhuhackabunkehlullucht.

life is kind of gay
but it doesn't seem that way
through the eyes of a child

livet är riktigt bögigt
men det ser inte ut så
genom ett barns ögon

CHIPSMONGORASMUS
 
Ska du spela eller spelleda? Om du ska vara spelare behövs nog ingen bakgrundsinfo eftersom det utspelar sig i den "verkliga" världen. Ska du spelleda är det nog rekomenderat att ha en CoC-regelbok (om du inte ska spela friform som jag, då kan det vara bra med lite gratis-info...).
 
Back
Top