Borde Mutant vara "Powered by Dragonbane"?

Med risk att gå OT så var jag tvungen att kolla upp detta för det lät för bra för att vara sant.
Det var det också tyvärr, Ghazghkull är inte döpt efter Thatcher enligt hans skapare.

Kejsarinnan Margritta däremot, vars trontillträde år IC 1979 blev början på en katastrofal nedgångsperiod...
 
Den här diskussionen är som en frisk vårvind från 1989: vilken regelversion av spelet X är objektivt bäst? Och hur ska reglerna utformas i nästa version? Klassikt problem. Olösbart för 30+ år sedan och fortfarande olösbart.

Men också lite lustigt att ingen reagerar riktigt på att spelets designer är med i tråden. Man skulle ju kunna fråga hur @TomasFriaLigan och FL tänker om framtiden för Mutant, YZE och Dragonbane. Det skulle jag tycka var kul att höra.

Bara en tanke : )
 
Jag skulle gärna se en del bunkerkräl och utforskande i Mutan. Liksom hitta dolda hemligheter och faror med vaga referenser till något som en gång var välbekant
 
Zonkräl i Må0 är helt underbara grejer. Elakt, hårt, fullt av märklig intressant skit, och så är det självskapande om man kör med en stad man känner till och använder tabellerna! Nu blir jag sjukt sugen på att starta upp en Må0-kampanj fokuserad stenhårt på just zonkräl...
 
Men också lite lustigt att ingen reagerar riktigt på att spelets designer är med i tråden. Man skulle ju kunna fråga hur @TomasFriaLigan och FL tänker om framtiden för Mutant, YZE och Dragonbane. Det skulle jag tycka var kul att höra.
Äsch, vi pratar ju om vad vi hoppas och tänker och önskar! Sen får ju Tomas o gänget göra det de brinner för. Det är ju två skilda samtalsämnen nästan. Hade varit tråkigt att inte önska sig bara för att det inte är troligt, och lika tråkigt om Tomas o gänget inte gjorde sin grej för att nån på WRNU inte var entusiastisk.
 
Det är lite tråkigt att det inte blivit mer kring det spelet, skulle gärna se Mutant Hindenburg expanderat på och gärna se det "Powered by Dragonbane"
Det skulle kanske funka. Man vill ju ha stabila mutationer osv (eftersom detta händer efter MUA). Då kanske PbD är en bättre regelsystem. Dessutom vill åtminstone jag kunna köra MUA-kampanjen med smidigare regler är de gamla MUA-reglerna (segt som attan).

Kanske en tweekad YZE, med risk att man tappar för mycket MUA-särart (vad nu den består i).
 
Vad är det som lockar för er som tycker att Mutant skulle bli bättre som PbD? Jag som inte är såld på konceptet är nog mest skeptisk på grund av fokuset på mekanisk strid (taktisk gubbförflyttning, olika typer av stridshandlingar, massor av separata vapenfärdigheter, monsterattacker etc). Är Mutantbane coolt eftersom ni vill spela Mutant men vill lägga mer tid på att ha roliga strider som ett centralt element i spelsessionerna eller är det något jag missar?

Om det inte är stridsreglerna man är ute efter så förstår jag nog inte vad som vore den stora grejen med att slå Känna Zonen med en T20. Om det är stridsreglerna som är det coola så förstår jag, då tycker vi bara att olika saker är kul.
 
Det har ju ryktats om ett nytag på Mutant År Noll ett tag. Mutant Hindenburg verkar lite "avsomnat" sedan Kickstartern?
Ja, det är sorligt, hade gärna sett en scenariosamling till Mutant: Hindenburg.
 
Jag började skriva ett ångbåts äventyr och gjorde ett fordons formulär till Mutant hindenburg, men det projektet blev aldrig klart
 
Back
Top