Nekromanti Belöning

Olika

Jag brukar ge lite olika belöningar beroende på vilken sorts kampanj jag kör. Ibland stora belöningar för stordåd och mäkiga segrar, ibland en liten hög med silvermynt ihopsamlat från något rövarband eller funnet i en gammal kyrka.

Lön efter svårighet är en bra regel. Om spelarna blivit av med något favoritvapen, bra riddjur eller en dyr rustningsdetalj, men ändå klarat äventyret så kan man ju försöka ersätta något av det borttappade med belöningen.

/Duddmannen
 
Tja, man kan ju alltid ge dem efter ved de gjort men som du säger borde man vara försiktig med hur mycket man ger dem. Man får helt enkelt ha en känsla för hur stort deras bravader varit och det är ju aldrig riktigt fel att ta lite från dem ibland också
 
Re: Belöning (OT)

Hade vi inte just den här tråden?

Förlåt för att jag klagar, och för att det blev just här, men det har blivit så väldigt mycket onödiga inlägg den senaste tiden.
 
Back
Top